Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dotacje na mnóstwo warzyw i owoców. ARiMR ma ważną wiadomość
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 01.11.2023 18:17

Dotacje na mnóstwo warzyw i owoców. ARiMR ma ważną wiadomość

warzywa
unsplash.com

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podzieliła się pierwszymi, wstępnymi informacjami na temat przyznawania dotacji dla producentów szeregu warzyw i owoców. Dotyczy to m.in. truskawek, kukurydzy, brokułów i kalafiorów, a liczba złożonych wniosków robi wrażenie.

Pomoc dla uprawy kalafiorów i brokułów: 300 rolników ubiega się o wsparcie

W kontekście wsparcia dla rolników uprawiających kalafiory lub brokuły, którzy nie otrzymali zapłaty za kontraktowane warzywa, około 300 wnioskodawców stara się o pomoc. Kwota pomocy zależy od iloczynu stawki pomocy (1250 zł) i powierzchni upraw, która jest obliczana na podstawie średniego plonu tych warzyw z hektara w 2021 r. Pula środków pomocowych wynosi 5 mln zł. Jeśli planowany budżet zostanie przekroczony, do obliczania dotacji dla poszczególnych beneficjentów zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

Pomoc dla sadowników i plantatorów: Prawie 6,7 tys. wniosków o wsparcie

Według danych ARiMR, sadownicy i plantatorzy truskawek oraz krzewów owocowych, którzy doznali strat na skutek przymrozków, gradu lub huraganu, złożyli blisko 6,7 tys. wniosków o pomoc. Z tej liczby około 5,7 tys. to wnioski o pomoc publiczną, a prawie 1 tys. to pomoc de minimis w rolnictwie. Wsparcie na jedno gospodarstwo nie przekroczy równowartości 15 tys. euro.

Skupy kukurydzy: 750 wniosków o pomoc

Dla podmiotów prowadzących skupy kukurydzy, które doświadczyły trudności na rynku, zarejestrowano około 750 wniosków. Wysokość wsparcia oblicza się na podstawie stawki pomocy (200 zł) i ilości mokrej kukurydzy nabytej w określonym okresie. Ostateczna kwota nie może przekroczyć iloczynu ton kukurydzy sprzedanej po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25.

 

Pełne dane wkrótce: ostateczne wyniki po zakończeniu rejestracji

To wstępne podsumowanie, gdyż nie wszystkie wnioski zostały jeszcze zarejestrowane. Pełne dane, uwzględniające wszystkie dokumenty, będą dostępne w ciągu miesiąca od zakończenia przyjmowania wniosków. Wszystkie trzy naboru trwały do 30 października, a rolnicy mogą spodziewać się konkretnych informacji na temat przyznanych dotacji w najbliższych tygodniach.

 

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR