Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Fatalne wieści z rynku wieprzowiny. Tak źle nie było od lat
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 13.11.2023 20:27

Fatalne wieści z rynku wieprzowiny. Tak źle nie było od lat

warchlaki
unsplash.com

Ciąg dalszych nieciekawych wiadomości z rynku wieprzowiny. Niemiecki rynek mięsa wieprzowego nadal zmaga się z kryzysem, jak wynika z najnowszych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku odnotowano spadek uboju świń o około 8,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.

Załamanie produkcji wieprzowiny w Niemczech

Jak relacjonuje portal Farmer.pl powołując się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w Niemczech od stycznia do września 2023 roku liczba świń rzeźnych zmniejszyła się o 2,83 mln sztuk. Innymi słowy oznacza to spadek uboju o 8,0 proc. do 32,56 mln sztuk w porównaniu do analogicznego przedziału czasowego z 2022 roku. Nie ma tutaj większych wątpliwości: ten pesymistyczny trend wskazuje na kontynuację załamania produkcji wieprzowiny w Niemczech. By uwidocznić skalę negatywnej sytuacji, warto dodać, że w ciągu lat 2017–2022 liczba zwierząt dostarczanych do rzeźni lokalnych spadła o ponad 11 mln. 

Nieustające wstrząsy (a być może ruch po równi pochyłej?) na niemieckim rynku wieprzowiny wymagają zdecydowanych działań, gdyż wyzwania związane z produkcją i ubojem świń nadal zagrażają przyszłości sektora.

Zagraniczna kompensacja: świnie z zagranicy na niemieckim stole

Pesymistyczna sytuacja na rynku wieprzowiny nie jest tożsama z tym, co dzieje się na rynkach poza Niemcami. 

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku ubito około 219 000 świń z zagranicy więcej, co stanowi wzrost o 23,9 proc. Mimo to nie udało się jednak zrekompensować spadku uboju 3,05 mln zwierząt w niemieckich chlewniach (-8,8 proc.). Produkcja wieprzowiny wyniosła zatem 3,10 mln ton: oznacza to spadek o 7,9 proc. w porównaniu z pierwszymi dziewięcioma miesiącami 2022 roku.

 

Perspektywy na przyszłość. Wyzwania dla hodowców w Niemczech

Czy jest jakakolwiek szansa, by w najbliższej przyszłości sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny uległa poprawie? Niestety, spadek liczby loch w majowym spisie inwentarza żywego sugeruje, że kryzys w niemieckiej produkcji wieprzowiny będzie się utrzymywał. Wyniki listopadowego spisu żywca oraz liczba zamykanych gospodarstw są obecnie nieco niższe niż wcześniej, ale wyzwania związane z opłacalnością hodowli trzody chlewnej bez wątpienia pozostają na horyzoncie.

źródło: farmer.pl

Tagi: Wieprzowina