RolnikInfo.pl
francja

unsplash.com / fot. Denes Kozma

Francja: dramat rolników. Część plantacji do likwidacji, wszystko przez szkodniki

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Francuscy plantatorzy rzepaku są w niemałych opałach. Szkody po zimie, a także wysoka aktywność szkodników sprawiły, że wiele plantacji będzie trzeba zlikwidować. Rolnicy są załamani, a francuskie ministerstwo bije na alarm - tak niskich prognoz na zbiory krajowego rzepaku nie było od 24 lat.

Francja, do ubiegłego roku, była największym w całej Unii Europejskiej producentem rzepaku. Rolnicy podejrzewają, że za tegorocznymi problemami stoi zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych.

Wielkie problemy na polach we Francji

Wielu rolników i ekspertów wskazuje, że sprawa problemów na plantacjach rzepaku we Francji rozbija się o zakaz stosowania neonikotynoidów. Środki należące do tej grupy zostały wycofane z obrotu na mocy unijnego rozporządzenia.

Zmiany dotyczące braku możliwości stosowania opisywanego środka wywołały niemałe zamieszanie w środowisku rolniczym w całej Europie. Ze względu na niemożność zastosowania zapraw neonikotynoidowych wiele plantacji rzepaku we Francji znajduje się w dramatycznej sytuacji.

Na miejsce zlikwidowanych plantacji rzepaku zostaną posiane uprawy jare. Są to jednak bardzo bolesne decyzje, zwłaszcza że jeszcze rok temu Francja była największym producentem rzepaku w Unii Europejskiej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Według prezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych Julisza Młodeckiego francuscy specjaliści z grupy roboczej Rośliny Oleiste i Białkowe Copa-Cogeca wskazywali, że źródłem problemu z uprawą rzepaku jest brak możliwości stosowania zapraw neonikotynoidowych.

Podobne zdanie w kwestii mają rolnicy i eksperci z Wielkiej Brytanii i Niemiec. W Polsce w 2020 roku na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na stosowanie zapraw neonikotynoidowych przez 120 dni.

Rzepak w UE

Jak podaje francuski resort rolnictwa, areał rzepaku we Francji jest obecnie mniejszy niż 1 mln hektarów. Warto jednak mieć na względzie, że powierzchnia ta może się jeszcze skurczyć - winne są temu nie tylko zniszczenia po zimie, ale przede wszystkim wysoka aktywność szkodników.

Pomimo trudnej sytuacji francuskich rolników i widma likwidacji wielu plantacji, prognozy dotyczące zbioru rzepaku według COCERAL są całkiem optymistyczne. Szacuje się, że tegoroczny areał rzepaku wynosi 5,15 mln hektarów i jest większy o 81 tysięcy hektarów w porównaniu do danych z roku wcześniejszego.

Jak podaje organizacja, prognozowane zbiory mają osiągnąć pułap 17,7 mln ton wobec 17,1 mln ton z zeszłego sezonu. Najmniejszy areał rzepaku w ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano natomiast w 2019 roku i nie zapowiada się, by w tym roku sytuacja miała się powtórzyć. 

Plantatorzy w całej Europie starają się odbudować uprawę rzepaku, co nie jest najłatwiejszym zadaniem przy zmniejszonych możliwościach stosowania środków ochrony roślin. Pozytywną wiadomością jest jednak fakt, że dzięki niższej podaży rolnicy będą mogli liczyć na lepsze ceny swoich produktów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl, kalendarzrolnikow.pl

Podobne artykuły

PULS Werbeagentur/Facebook

Uprawy

Wielki labirynt kukurydziany. Tegoroczny wzór także z przekazem

Czytaj więcej >
iAGRO TV / YouTube

Uprawy

Sezon w pełni. Czereśnie lądują za stodołą. "Tak się marnuje u nas towar"

Czytaj więcej >
mrirw

Uprawy

Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

Czytaj więcej >
naukowcy

Uprawy

Rewolucyjne zastosowanie moczu i piwa w rolnictwie. Naukowcy potwierdzili efekty

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR

Uprawy

Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Czytaj więcej >