Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zmiany w dopłatach do silosów. Ministerstwo właśnie ogłosiło
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.02.2024 12:11

Zmiany w dopłatach do silosów. Ministerstwo właśnie ogłosiło

silos zbożowy, plik banknotów
Pixabay/agmclellan, Pixabay/gosiak1980

Resort rolnictwa ogłosił w dniu 7 lutego 2024 roku, iż zostanie przedłużony termin składania wniosków o dopłaty, dzięki którym rolnicy mogą zakupić oraz zamontować silos w swoim gospodarstwie. Sprawdziliśmy, do kiedy można ubiegać się o dotację, a także czego będzie dotyczyła realizacja po otrzymaniu dofinansowania.

Kontynuacja programu dopłat do silosów zbożowych

W ubiegłym roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, który wskazywał na uruchomienie naboru wniosków, dotyczących ubiegania się o dofinansowanie silosów zbożowych. Na zakup silosu rolnik mógł otrzymać 60 tysięcy złotych. Wnioski przyjmowano wówczas od 5 czerwca do 5 lipca 2023 roku. Tylko przez ten jeden miesiąc, do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 13 tysięcy wniosków. 

W związku z dużą ilością zainteresowanych dotacją w ubiegłym roku, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło wydłużyć możliwość ubiegania się o dotację na zakup silosu zbożowego. Wnioski w naborze Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) można składać w terminie do 31 października 2024 roku. Termin odnosi się do realizacji przedsięwzięcia oraz złożenia wniosku o płatność końcową.

Gdzie rolnicy mogą aplikować azot na polach? Aktualne dane

Czego dotyczy dopłata?

Resort rolnictwa wyjaśnia, komu przedłużony został termin ubiegania się o dopłaty.

Wydłużony termin dotyczy rolników, którzy zadeklarowali na etapie składania wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem termin realizacji wcześniejszy niż 31 października 2024 r.- czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Istotną informacją jest to, że rolnicy nie będą zobligowani do zawierania dodatkowych aneksów do umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

MRiRW przygotował również listę urządzeń, a także usług, które są zawarte w dopłatach, zaznaczając, że urządzenia zakupione z dopłat powinny być nowe. Podstawowymi elementami stanowiącymi urządzenia oraz wyposażenie silosu według MRiRW powinny być:

 1. wentylatory lub odpylające wentylatory ssące z adapterem, 
 2. czujniki, sondy i czytniki pomiaru poziomu zasypu silosu, temperatury lub wilgotności,
 3. podpory przenośników,
 4. podajniki łopatkowe lub łańcuchowe,
 5. rękawy rozładowcze,
 6. kosze przyjęciowe,
 7. nagrzewnice elektryczne, 
 8. kanały napowietrzające,
 9. rury załadunkowe lub spedycyjne i ich podpory,
 10. drabiny (wejściowe, wewnętrzne, dachowe),
 11. zasuwy wysypowe,
 12. workowniki,
 13. oprogramowanie,
 14. inne urządzenia lub wyposażenie, o ile wnioskodawca wykaże, że ich zakup i montaż są niezbędne do funkcjonowania silosu i są jego integralną częścią,
 15. przenośniki kubełkowe i wieże do tych przenośników z drabiną, pomostami i kotwami, przenośniki ślimakowe tzw. żmijki do zboża (z koszem zasypowym albo bez kosza), przenośniki zgarniakowe (redlery), przenośniki pneumatyczne (dmuchawy).

Kto może się ubiegać o dofinansowanie na zakup silosu?

Ministerstwo Rolnictwa kieruje projekt dla rolników, jako osób fizycznych, którzy muszą spełnić cztery istotne warunki, aby otrzymać dotację za zakup nowego silosu:

 1. Musi być osobą pełnoletnią.
 2. Przyznano mu płatności bezpośrednie na 2022 rok.
 3. Posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – dotyczy działki, na której ma być zrealizowana inwestycja objęta dopłatą do silosów.
 4. Ma nadany numer identyfikacyjny (w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności).
  MRiRW przewiduje dofinansowanie dla każdego rolnika, który spełnia powyższe kryteria, jednakże wysokość dopłat będzie zróżnicowana. 

Dla młodego rolnika dotacja wyniesie do 60% kosztów kwalifikowanych - maksymalna kwota wsparcia to 60 000 zł. Pozostali rolnicy otrzymają dotację w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych- maksymalnie będzie to 50 000 zł. Dopłatą (oprócz zakupu nowego silosu), objęty jest również montaż i transport na terenie gospodarstwa. Przy czym wsparcie odnoszące się do dwóch ostatnich zagadnień będzie równoznaczne z 10% kosztem zakupu silosu wraz z jego wyposażeniem.