Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > GLW: Stwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 26.04.2021 02:00

GLW: Stwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

GIW - wścieklizna
ebaso/Pixabay

Pięć nowych przypadków wścieklizny u lisów zostały potwierdzone na podstawie badań, które wpłynęły z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego Puławach w dniu 13 kwietnia bieżącego roku. 

Fot. Na podstawie danych GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Trzynaście przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt

Do tej pory w 2021 roku w Polsce stwierdzono 13 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt. Do wymienionych powyżej należy zaliczyć następujące przypadki:

  • 6 lisów - woj. mazowieckie, powiat otwocki oraz miński, 

  • 1 lis - woj. podkarpackie, powiat lubaczowski

  • 1 żbik - woj. podkarpackie, powiat przemyski

Jak powiadomiono w komunikacie, po potwierdzeniu kolejnych przypadków choroby wdrożono środki, które określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny, co oznacza między innymi wyznaczenia obszarów zagrożonych chorobą w miejscach, gdzie odnaleziono padłe zwierzęta. 

Apel do mieszkańców 

Gdy w połowie kwietnia potwierdzony został 7 przypadek wścieklizny u dzikich zwierząt w Polsce w 2021 roku Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do mieszkańców,  by stosować się do zakazów i nakazów, które obowiązują w miejscach zagrożonych wścieklizną. 

- Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów - jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów - przekazał wtedy Wojewoda Mazowiecki.

Jeżeli chodzi o obowiązek szczepień psów, wynika od z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i oznacza, że psy, które mają ukończone 3 miesiące życia, muszą zostać poddane szczepieniu na wściekliznę. Każde kolejne szczepienie psów powinno odbywać się co rok. 

W komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii pojawiła się także zachęta do szczepienia przeciw wściekliźnie także kotów, ze względu na przypadki występowania wścieklizny w Polsce. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW