GIW - wścieklizna
ebaso/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 26 Kwietnia 2021

GLW: Stwierdzono kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o pięciu nowych przypadkach wścieklizny u listów. Nowe przypadki potwierdzono u lisów w województwie mazowieckim. Oznacza to, że do tej pory w Polsce w 2021 roku stwierdzono 13 przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich.

Pięć nowych przypadków wścieklizny u lisów zostały potwierdzone na podstawie badań, które wpłynęły z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego Puławach w dniu 13 kwietnia bieżącego roku.

wścieklizna

Fot. Na podstawie danych GIW

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": Zima w Plutyczach i wielkie oczekiwania EmiliiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Trzynaście przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt

Do tej pory w 2021 roku w Polsce stwierdzono 13 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt. Do wymienionych powyżej należy zaliczyć następujące przypadki:

  • 6 lisów - woj. mazowieckie, powiat otwocki oraz miński,
  • 1 lis - woj. podkarpackie, powiat lubaczowski
  • 1 żbik - woj. podkarpackie, powiat przemyski

Jak powiadomiono w komunikacie, po potwierdzeniu kolejnych przypadków choroby wdrożono środki, które określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny, co oznacza między innymi wyznaczenia obszarów zagrożonych chorobą w miejscach, gdzie odnaleziono padłe zwierzęta.

Apel do mieszkańców

Gdy w połowie kwietnia potwierdzony został 7 przypadek wścieklizny u dzikich zwierząt w Polsce w 2021 roku Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do mieszkańców, by stosować się do zakazów i nakazów, które obowiązują w miejscach zagrożonych wścieklizną.

- Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów - jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów - przekazał wtedy Wojewoda Mazowiecki.

Jeżeli chodzi o obowiązek szczepień psów, wynika od z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i oznacza, że psy, które mają ukończone 3 miesiące życia, muszą zostać poddane szczepieniu na wściekliznę. Każde kolejne szczepienie psów powinno odbywać się co rok.

W komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii pojawiła się także zachęta do szczepienia przeciw wściekliźnie także kotów, ze względu na przypadki występowania wścieklizny w Polsce.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW

Następny artykuł