RolnikInfo.pl
mięso

unsplash.com / fot. Sam Moqadam

Złe informacje dla rolników. 42% Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak podaje PNB Paribas Food & Agri, w 2020 roku aż 42% Polaków zadeklarowało, iż planuje ograniczenie spożycia mięsa. Nie jest to najlepsza wiadomość dla producentów produktów mięsnych - jak się okazuje branża roślinna i zamienniki mięsa mają szansę trwale zmienić układ sił na rynku spożywczym.

Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone przez Mintel - firmę, która zajmuje się profesjonalnymi analizami rynkowymi w sektorze żywności i napojów. 

42% Polaków chce jeść mniej mięsa

W ostatnich latach produkty mięsne nie mają zbyt dobrej sławy - wskazuje się, że ich nadmierne spożycie prowadzi do chorób nowotworowych, miażdżycy czy niewydolności nerek. Mimo to mięso jedzone w rozsądnych ilościach i przyrządzane w odpowiedni sposób uzupełnia zapotrzebowanie człowieka na wiele składników pokarmowych.

Coraz większą konkurencją dla mięsa stają się produkty, które - choć wykonane na bazie roślinnej - z powodzeniem naśladują swoich mięsnych kuzynów. Na sklepowych półkach możemy spotkać m.in. sojową kiełbasę, pasztet z ciecierzycy, a nawet kurczaka z białej fasoli.

Wymieniać można bez końca, ale jedno jest pewne - Polacy coraz bardziej przekonują się do tego, że wcale nie potrzebują kotletów schabowych każdego dnia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Powyższą tezę popierają wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Mintel. Według analizy opinii Polaków, aż 42% osób mieszkających w naszym kraju deklaruje chęć ograniczenia spożywania mięsa na co dzień. Jest to z pewnością o wiele łatwiejsze zadanie w sytuacji, gdy rynek roślinny oferuje produkty naśladujące popularne mięsne przysmaki. 

Bez cienia przesady można powiedzieć, że Polacy są otwarci na wszelkie nowinki żywieniowe. Okazuje się dodatkowo, że odsetek osób deklarujących ograniczenie spożycia mięsa był w 2020 roku wyższy w kraju nad Wisłą, niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Zmiany w branży rolnej?

Zmieniające się preferencje konsumentów są mieczem obosiecznym - mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na kondycję sektora mięsnego, a z drugiej - wspierać rolników, którzy zajmują się produkcją roślinną.

Trudno jednak twierdzić, że Polacy przestaną jeść mięso, a hodowcy bydła mięsnego i trzody chlewnej nie będą nikomu potrzebni. By zamienniki mięsa mogły na równi konkurować z szynką czy kiełbasą pochodzenia zwierzęcego, muszą być spełnione kluczowe kwestie.

Pierwszą z nich są walory smakowe - produkt roślinny musi bowiem być pod tym względem równie atrakcyjny, co produkt mięsny. Po drugie - żywność roślinna powinna mieć wygląd i teksturę mięsa (lub przynajmniej być do niego podobna). Trzecia rzecz dotyczy ceny, która powinna być w obydwu przypadkach na podobnym poziomie. 

Jak przekazuje analityczka sektora Food & Agri w International Food & Agri Hub BNP Paribas Magdalena Kowalewska, osiągnięcie tych trzech celów w sektorze żywności roślinnej jest możliwe w ciągu najbliższych kilku lat.

Czy zmiany te będą odczuwalne przez polskich rolników zajmujących się zarówno produkcją mięsa, jak i roślin? Wszystko okaże się w ciągu najbliższych lat. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: media.bnpparibas.pl, kalendarzrolnikow.pl, apteka.sloneczna24.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >