Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Internauci do rolników po gradobiciach: "Ubezpieczyć się nie łaska?"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Internauci do rolników po gradobiciach: "Ubezpieczyć się nie łaska?"

ubezpieczenia
pixabay.com / fot. DerTobiSturmjagd

W ostatnim czasie przez Polskę przetoczyła się fala niebezpiecznych zjawisk pogodowych, wśród których nie brakowało gwałtownych burz, ulewnego deszczu i gradu. Wszystko to doprowadziło do znacznych zniszczeń w rolnictwie, o czym informowali rolnicy m.in. za pośrednictwem internetu.

Jak się okazuje, w takiej sytuacji nie wszyscy współczują rolnikom - niektórzy internauci piszą wprost, że gospodarze powinni się byli wcześniej ubezpieczyć i dbać o przyszłość swoich upraw z wyprzedzeniem.

Miażdżąca krytyka wobec rolników

Nie jest tajemnicą, że wielu rolników nie ubezpiecza swoich zwierząt i upraw przed nieprzewidzianymi sytuacjami ze względu na problemy finansowe. Problem jest jednak wielowymiarowy i ma wiele źródeł, ale wskazuje się, że część odpowiedzialności ponosi tutaj źle skonstruowany system ubezpieczeń w rolnictwie.

Nie zmienia to jednak faktu, że susze, gradobicia i ulewne deszcze przychodzą niezależnie od tego, czy gospodarstwo jest ubezpieczone czy nie. Efekty gwałtownych zjawisk pogodowych są opłakane i doprowadzają poszkodowanych rolników na skraj rozpaczy.

Nieubezpieczeni rolnicy, których uprawy zostały doszczętnie zniszczone, czują się pozostawieni na pastwę losu przez rząd i premiera Mateusza Morawieckiego, o czym pisaliśmy w tekście "Żadnej pomocy znikąd". Rolnicy pozostawieni sami sobie po gradobiciu.

Są jednak osoby, które otwarcie krytykują rolników za to, że nie ubezpieczyli swoich gospodarstw, a po niekorzystnych zjawiskach pogodowych oczekują pomocy państwa.

Niektórzy z internautów wyrazili swoje zdanie bez ogródek, zwracając się do rolników w następujący sposób:

>
>

Rosnąca gorycz rolników

Rolnicy, którzy mogli przeczytać niepochlebne komentarze na temat braku wykupionego ubezpieczenia, nie pozostawili krytyki bez odpowiedzi.

Gospodarze wyrazili m.in. ubolewanie dotyczące różnic w sposobie traktowania mieszkańców miast i wsi:

>

Kolejna osoba wskazała, że źródło problemu tkwi również w zbyt wysokich stawkach za ubezpieczenie, które przekraczają możliwości finansowe rolników:

>
>

Jak widać kwestie związane z możliwością ubezpieczania upraw rolnych są tematem niezwykle kontrowersyjnym i budzącym ogrom emocji zarówno wśród osób związanych zawodowo z rolnictwem, jak i pozostałych podatników.

Pewne jest jedno: system ubezpieczeń rolniczych wymaga wielu konkretnych zmian, a także szczególnej uwagi ze strony polityków.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook