Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > KO, Trzecia Droga i Lewica podjęły decyzję. Wiadomo, co czeka polską wieś
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:45

KO, Trzecia Droga i Lewica podjęły decyzję. Wiadomo, co czeka polską wieś

opozycja
WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

10 listopada 2023 roku Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica oficjalnie podpisały umowę koalicyjną, a w jednym z dwudziestu trzech punków przyszłych działań zapisano plany działań na rzecz polskich rolników. Co konkretnie przewiduje umowa pod kątem interesów polskiej wsi?

Działania na rzecz polskich rolnika: infrastruktura i ochrona rynku rolnego

W ramach umowy koalicyjnej, strony zobowiązały się do podjęcia wspólnych działań mających na celu zabezpieczenie interesów polskich rolników. Agresja Rosji na Ukrainę wpłynęła negatywnie na rynki rolnicze, stąd jednym z priorytetów jest ochrona przed niekontrolowanym napływem produktów na polski rynek. Planowane są inwestycje w nową infrastrukturę logistyczną, w tym port zbożowy i powierzchnie magazynowe.

Wsparcie polskiej produkcji: flagowanie produktów i ochrona na arenie międzynarodowej

Umowa koalicyjna przewiduje wprowadzenie obowiązku flagowania produktów, co ma wspierać polską produkcję. Ponadto, koalicja ugrupowań zadeklarowała, że będzie aktywnie pilnować interesów sektora rolniczego na arenie międzynarodowej, wspierając rozwój polskiego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego.

Stabilizacja rynków rolnych i wspieranie eksportu

Stabilizacja rynków rolnych, zwiększenie opłacalności produkcji, rozwój potencjału eksportowego i uproszczenie procedur administracyjnych to kolejne postulaty umowy między Koalicja Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. Ważnym aspektem jest także utrzymanie równowagi między produkcją roślinną a zwierzęcą.

Koalicja dla polskiej wsi ma ambitne cele, obejmujące szeroki zakres działań na rzecz rolników. Wsparcie produkcji, stabilizacja rynków i rozwój infrastruktury to kluczowe elementy planu, który może mieć istotny wpływ na przyszłość polskiego rolnictwa. Wszystko jednak będzie zależeć od realizacji ambitnych planów w praktyce.

 

źródło: Twitter, farmer.pl

Tagi: Donald Tusk