Kolejna partia malin z Ukrainy wycofana przez IJHARS z powodu pleśni
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazała dopuszczenia do obrotu partii malin z Ukrainy. To kolejny komunikat związany z ukraińską maliną w tym miesiącu.
Czym jest IJHARS i jakie zadania do niego należą?
IJHARS, czyli Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, to państwowy organ zajmujący się nadzorem nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i obrocie.
Obejmuje swoim działaniem nadzór nad artykułami sprowadzanymi z zagranicy, w tym kontrolę graniczną oraz dokonywanie oceny i wydawania świadectw w zakresie jakości artykułów rolno-spożywczych.
Jakość handlowa to cechy artykułu rolno-spożywczego związane z jego właściwościami organoleptycznymi, fizykochemicznymi, mikrobiologicznymi w zakresie technologii produkcji, masy lub wielkości. Są to także wymagania wynikające ze sposobu produkcji, opakowania, oznakowania, prezentacji, nieobjęte wymaganiami sanitarnymi, fitosanitarnymi i weterynaryjnymi.
Laboratoria IJHARS dokonujące badań znajdują się w kilku miastach Polski: Poznaniu, Białymstoku, Gdyni, Lublinie, Warszawie, Kielcach, Rzeszowie oraz Olsztyn.
Dopłaty do kukurydzy. Ostatnie dni na złożenie wnioskuMalina na celowniku IJHARS
Ośrodek IJHARS w Lublinie wydał w dniu 23.02.2024 komunikat o zakazie wprowadzenia do obrotu na teren Polski oraz Unii Europejskiej partii maliny mrożonej pochodzącej z Ukrainy. Powodem niedopuszczenia maliny do obrotu była obecność w partii maliny zapleśniałej oraz o nietypowej barwie.
Jest kolejny komunikat związany z maliną w lutym.
- Pierwsza parta maliny, które nie przeszła urzędowej kontroli, obejmowała 20 000 kg maliny mrożonej zawierającej plastik.
- Kolejna partia wielkości 20250 kg została niedopuszczona do obrotu z powodu występowania w partii malin zapleśniałych oraz o nietypowej barwie.
- Partia, o której mówi dzisiejszy komunikat to 12250 kg maliny mrożonej.
W lutym nie dopuszczono do obrotu 52500 kg maliny pochodzącej z Ukrainy.
Jakie inne produkty wycofała IJHARS w lutym?
W lutym IJHARS wydał szereg decyzji związanych z zakazem wprowadzenia do obrotu na terytorium Polski oraz Unii Europejskiej artykułów rolno-spożywczych.
- 13 lutego IJHARS w Rzeszowie wydał dwie decyzje dla partii 44000 kilogramów nasion lnu z Ukrainy z powodu występowania szkodników,
- 15 lutego IJHARS w Rzeszowie wydał trzy decyzje dla trzech partii prosa z Ukrainy o łącznej masie 68961 kg ze względu na występowanie żywych i martwych szkodników,
- 16 lutego IJHARS w Lublinie wydał decyzję dla partii koncentratu pomidorowego z Ukrainy o masie 19 033 kg, gdyż nie spełniał wymagań jakości handlowej,
- 16 lutego IJHARS w Rzeszowie wydał kolejną decyzję dla partii 21966 kg prosa pochodzącego z Ukrainy ze względu na obecność szkodników oraz ich pozostałości,
- 19 lutego IJHARS w Warszawie zablokował wprowadzenie do obrotu partii 43 ton cebuli pochodzącej z Rosji,
- 22 lutego IJHARS w Lublinie zablokował wejście do obrotu 21 ton cebuli z Kazachstanu ze względu na brak oznaczenia kraju pochodzenia i niepełny adres importera,
- 23 lutego IJHARS w Poznaniu zakazał wprowadzenia do obrotu 22500 kg skrobi kukurydzianej z Turcji, ze względu na zawyżony poziom zawilgocenia.