Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Co dalej ze strajkami polskich rolników? Ważne wieści
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 23.02.2024 14:50

Co dalej ze strajkami polskich rolników? Ważne wieści

Strajk rolników polska
Piotr Molecki, East News

Premier Donald Tusk ogłosił w dniu 22.02.2024 roku, że granica polsko-ukraińska stanie się elementem infrastruktury krytycznej, by zapewnić swobodę przepływu transportów z pomocą humanitarną oraz zbrojną na Ukrainę. W tej sytuacji rolnicy strajkujący na granicy zadają sobie pytanie, czy ich strajk zostanie zakończony przy użyciu siły. 

Decyzja premiera Donalda Tuska wstrząsnęła rolnikami

Premier Donald Tuska na konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 22 lutego 2024 roku odniósł się do rolników, którzy od 9 lutego br. prowadzą strajk ogólnopolski. Zapewnił rolników o swoim wsparciu i nieustannych dążeniach do osiągnięcia rozwiązań korzystnych dla polskiego rolnictwa.

Będziemy szukali rozwiązań ochronnych dla polskich rolników, poprzez użycie środków krajowych jak i poprzez dalsze negocjacje z Ukrainą, z instytucjami europejskimi. Tak, aby te negatywne konsekwencje liberalizacji handlu z Ukrainą były mniej dotkliwe, żeby je zniwelować, tak jak się da. I tutaj polscy rolnicy mogą na mnie liczyć. Jesteśmy do dyspozycji - mówił premier podczas konferencji prasowej.

Jednocześnie premier odniósł się i potępił wszelkie działania, które mogą zostać odczytane i odebrane jako działania wspierające rosyjską agresję na Ukrainę.

Nie możemy pozwolić na to, aby przy granicy polsko-ukraińskiej – korzystając z protestów rolników – aktywni byli ci, którzy jawnie i bezwstydnie wspierają Putina, służą propagandzie rosyjskiej i kompromitują państwo polskie, kompromitują nas, Polaków, i kompromitują także protestujących – dodał premier Donald Tusk.

Z pewnością odnosił się w ten sposób do skandalu z banerem, jaki pojawił się na strajku rolników w miejscowości Gorzyczki oraz źle odbieranym w mediach wysypywaniem 

Co jednak najbardziej istotne dla rolników strajkujących na granicy, to informacja o włączeniu granicy polsko-ukraińskiej oraz części dróg i torów kolejowych do infrastruktury krytycznej. 

Dla zapewnienia 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa, sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna, medyczna, będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. I to jest kwestia najbliższych godzin. (…) Będziemy wyciągali z tego też praktyczne konsekwencje, tak aby ten ruch, jeśli chodzi o sprzęt, amunicję, środki medyczne i humanitarne docierały tam bez żadnych opóźnień i bez żadnych zahamowań - przekazał premier. 

 Oznacza to, że w tych miejscach wprowadzony będzie inny reżim organizacyjny. 

Dopłaty do kukurydzy. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Czym jest infrastruktura krytyczna?

Zgodnie z Ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym infrastruktura krytyczna “to systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty , w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące  zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, instytucji oraz przedsiębiorców.”

Jakie działania zostaną podjęte w ramach zmiany granicy polsko-ukraińskiej oraz części dróg i torów kolejowych na infrastrukturę krytyczną? Tego premier Donald Tusk nie powiedział w swoim wystąpieniu. Przekazał natomiast, że prosi o wyrozumiałość. 

 

Reakcje rolników na wystąpienie premiera Donalda Tuska

Jak można się spodziewać informacje przekazane przez szefa Rady Ministrów spotkały się z negatywnym odbiorem wśród rolników. Zarzucają oni premierowi, że jego intencją jest siłowe usunięcie protestujących rolników przebiegające w literze prawa. Pojawiają się komentarze, że premier jest po stronie Unii Europejskiej i/lub Ukrainy, nie zaś po stronie protestujących rolników. 

Co zrozumiałe do głosów niezadowolenia rolniczego przyłączają się głosy opozycyjnych polityków z Prawa i Sprawiedliwości. Na platformie X do planów rządu odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej oznacza w praktyce siłową blokadę protestu rolników. 
Tusk po raz kolejny chce rozwiązać problem poprzez eskalację napięcia. Drodzy rolnicy, nie dajcie się! - napisał były premier. 

Swoje stanowisko w sprawie wypowiedzi premiera Donalda Tuska opublikowało także na stronie internetowej NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. 

Przewodniczący Tomasz Obszański zdementował pogłoski o utrudnieniach na granicy związanych z blokowaniem pomocy humanitarnej oraz wojskowej. 

Słowa Pana Premiera są niedopuszczalną manipulacją, mająca za zadanie stłumienie protestów rolniczych i odwrócenie uwagi od nieudolności rządu RP i zaniechania rozwiązań systemowych dla upadających polskich rodzinnych gospodarstw rolnych.

Zapewnił, że związek, jako jeden z organizatorów protestu trzydziestodniowego zobowiązał się do zapewnienia bezpieczeństwa oraz przebiegu protestu zgodnie z prawem i sie z tego zobowiązania wywiązuje, a wszelkie słowa mówiące, że strajk przebiega w sposób niewłaściwy to fałszywe oskarżenia. 

Co dalej z przebiegiem strajku rolników?

Zapowiedzi rolników są jednoznaczne, nie ulegną presji i nie przestaną protestować dopóki nie zostaną spełnione ich postulaty

W dniu wczorajszym swoje wsparcie rolnikom zapewnił NSZZ “Solidarność”, o czym przewodniczący Piotr Duda poinformował na platformie X. 

Podjęliśmy dziś w czasie obrad Komisji Krajowej decyzję o udzieleniu czynnego wsparcia protestującym rolnikom. Będziemy wspólnie organizować akcje protestacyjne, dopóki nasze władze nie zaczną bronić interesów Polski i nie przeciwstawią się europejskiej polityce klimatycznej, która jest sprzeczna z naszymi interesami, powoduje zubożenie społeczeństwa i likwidację tysięcy miejsc pracy.

Nie pozwolimy unijnym elitom zniszczyć naszej gospodarki - można przeczytać we wpisie. 

O dalszym przebiegu protestu na swojej stronie internetowej poinformowała także Krajowa Rada Izb Rolniczych. Komunikat przekazał Prezes Krajowych Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych na dzisiejszym posiedzeniu
opowiedziała się za zmianą strategii protestacyjnej rolników
i w związku z tym, drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną.

Kolejne komunikaty będą wydawane na bieżąco stosownie do rozwoju sytuacji.

W mediach społecznościowych trwa poruszenie wśród rolników, którzy od kilku dni organizowali się do wspólnej blokady granicy. Na przejścia graniczne dojeżdżają kolejne autokary z rolnikami z całej Polski, a kolejne będą jeszcze przyjeżdżać by wesprzeć protestujących w najbliższych dwóch dniach. 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o strajku gwiaździstym w Warszawie, możemy się spodziewać, że przybierze on jeszcze większe rozmiary. Na 27 lutego, a wiec w najbliższy wtorek, do Warszawy ze wszystkich stron przyjadą niezadowoleni rolnicy.