Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Koniec polskich gospodarstw? Sąd zakazał hodowli świń i ukarał rolnika grzywną 100. tysięcy złotych
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 10.09.2024 19:11

Koniec polskich gospodarstw? Sąd zakazał hodowli świń i ukarał rolnika grzywną 100. tysięcy złotych

None
fot. pixabay.com

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi wywołał wstrząs w środowisku rolników. Szymon Kluka, hodowca trzody chlewnej z Grodziska, przegrał sądową batalię z sąsiadami skarżącymi się na przykre zapachy dobiegające z jego gospodarstwa. Orzeczenie zobowiązuje rolnika do szeregu ograniczeń w prowadzeniu działalności, co może stanowić precedens dla wielu polskich gospodarstw.

Sąd stawia ultimatum rolnikowi

Spór między Szymonem Kluką a jego sąsiadami trwa od lat. Rolnik, który przejął gospodarstwo po rodzicach, modernizował swoją chlewnię, inwestując w nowoczesne technologie. Jednak sąsiedzi skarżyli się na uciążliwe zapachy, co doprowadziło do długotrwałego procesu sądowego. Ostateczny wyrok nie pozostawia złudzeń – rolnik musi ograniczyć swoją działalność, co może doprowadzić do upadku gospodarstwa.

Afera o chlewnie trwa! Za hodowcą świń wstawił się prezes KRIR: przeszkadza, to pretensje może mieć tylko do siebie....

Sąd narzuca nierealne warunki

Sąd Apelacyjny w Łodzi nałożył na Szymona Klukę szereg ograniczeń, które praktycznie uniemożliwiają mu prowadzenie hodowli. Rolnik musi m.in. zasadzić wokół posesji pas zieleni, co utrudni dostęp do maszyn rolniczych, oraz stosować pasze o niskiej uciążliwości zapachowej, co jest często nieopłacalne i może negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierząt. Ponadto, rolnik ma obowiązek ograniczyć godziny pracy i częstotliwość wywozu obornika.

Precedensowy wyrok zagraża przyszłości polskich gospodarstw

Wyrok w sprawie Szymona Kluki może mieć poważne konsekwencje dla całego polskiego rolnictwa. Eksperci ostrzegają, że podobne orzeczenia mogą pojawić się w innych regionach kraju, co doprowadzi do ograniczenia produkcji zwierzęcej i osłabienia polskiej wsi. Janusz Terka, znany działacz rolniczy, zwraca uwagę, że takie decyzje sądy podejmują pod wpływem skarg mieszkańców, którzy przenoszą się na wieś z miast, nie zdając sobie sprawy z realiów rolniczej produkcji.

Potrzeba pilnych działań legislacyjnych

Sytuacja Szymona Kluki wymaga natychmiastowej reakcji. Rolnicy i organizacje branżowe apelują o zmiany w przepisach, które chroniłyby producentów rolnych przed nieuzasadnionymi skargami sąsiadów. Konieczne jest opracowanie jasnych i precyzyjnych regulacji dotyczących emisji zapachów z gospodarstw rolnych, które uwzględniałyby specyfikę produkcji zwierzęcej.