Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Koniec z bezdomnością psów i kotów? Resort rolnictwa pracuje nad projektem ustawy
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 09.09.2024 18:43

Koniec z bezdomnością psów i kotów? Resort rolnictwa pracuje nad projektem ustawy

zwierzęta domowe
fot.Pixabay/StockSnap

Ministerstwo rolnictwa opracowuje projekt ustawy, której głównym zamysłem jest wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów. Zwierzęta, które uciekają z posesji i wałęsają się po drogach czy polach lub w przypadku, kiedy właściciel je porzuca, przestaną być nagminnym zjawiskiem. Celem projektu jest bowiem przeciwdziałanie bezdomności zwierząt. W jaki sposób psy i koty będą znakowane i identyfikowane?

Stop bezdomności psów i kotów

W mediach społecznościowych częstym widokiem są posty ze zdjęciami psów czy kotów, które w okropnym stanie szukają schronienia lub pożywienia. Wyrzucone gdzieś na polu w zawiązanym worku małe kociaki czy szczenięta, to także częsty widok. Są i takie zwierzęta, które uciekają z posesji i wałęsają się po ulicach i drogach. Bezdomność zwierząt niestety jest w Polsce cały czas wysoka.

W celu zapobiegania i skutecznej walki ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów w kraju, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, ukazał się 9 września projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. 

Wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów ma na celu umożliwienie wykorzystania w polskim porządku prawnym najbardziej skutecznego narzędzia w walce ze zjawiskiem bezdomności psów i kotów, jakim jest obowiązkowa elektroniczna identyfikacja tych zwierząt. - czytamy w projekcie ustawy. 

Za chwilę rusza nabór wniosków nowego programu ARiMR. Sprawdź czy Ciebie też dotyczy

Kto będzie odpowiedzialny za identyfikacje i rejestracje zwierząt?

Zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie zwierząt, zapobieganie bezdomności i zapewnienie opieki takich zwierzętom oraz wyłapywanie ich, należy do zadań własnych gmin. Program opieki nad zwierzętami obejmuje m.in.: dokarmianie, zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach, usypianie ślepych miotów, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt czy zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Ponadto, program ten może obejmować też plan znakowania zwierząt w gminie. 

Niestety, tu pojawił się problem, który sprawiał, że dokończenie prac nad wprowadzeniem obowiązkowej rejestracji i identyfikacji psów i kotów, stał się niemal niemożliwy. Wszystko przez brak odpowiedniego podmiotu, który przejąłby takie zadanie i prowadziłby bazę danych zidentyfikowanych kotów i psów. 

Aktualnie, jak czytamy w projekcie ustawy, na forum Grupy Roboczej Rady ds. Zwierząt i Zagadnień Weterynaryjnych, toczą się prace nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dobrostanu psów i kotów oraz ich identyfikowalności. Projekt ten przewiduje :

  1. obowiązek oznakowania transponderem podskórnym wszystkich psów i kotów oraz obowiązek ich zarejestrowania w krajowej bazie danych, zanim zostaną dostarczone na rynek wewnętrzny;
  2. utworzenie interoperacyjnych krajowych baz danych oznakowanych psów i kotów.
    Polska jako kraj członkowski UE będzie musiała dostosować się do powyższych wymogów i utworzyć krajową bazę danych, która de facto będzie spełniać wymogi techniczne określone w tym rozporządzeniu. 
     

Czym jest KROPiK?

Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) ma zostać utworzony i prowadzony w systemie teleinformatycznych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. KROPiK będzie gromadził podstawowe dane, dzięki którym będzie możliwa szybka identyfikacja zarejestrowanego psa czy kota, a także dane identyfikujące właściciela zwierzęcia. 

KROPiK będzie zapewniał nieodpłatny dostęp do danych, w tym możliwość ich przeszukiwania lekarzom weterynarii, gminom, Policji, straży gminnej (miejskiej), prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej – w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań oraz w celu umożliwienia kontaktu z właścicielem psa lub kota, w szczególności w przypadku wyłapania zagubionego zwierzęcia. - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Właściciele zwierząt będą mieli dostęp do danych w KROPiK i będą mogli zmieniać dane dotyczące miejsca zamieszkania czy je aktualizować chociażby w przypadku śmierci zwierzęcia. Wpisanie danych do KROPiK przy rejestracji psa lub kota, będzie spoczywać na weterynarzach. 

Chipy dla tych zwierząt obowiązkowe

Projektowana ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację:

  1. obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, oraz psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane;
  2. fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt.

Według projektowanej ustawy, wszczepienie elektronicznego transpondera będzie przeprowadzać lekarz weterynarii pracujący w lecznicach dla zwierząt lub weterynarz świadczący usługi w schronisku dla zwierząt. Kiedy trzeba przeprowadzić identyfikację psa i kota?

  • Identyfikację psa przeprowadza się nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia. 
  • Identyfikacja psa lub kota musi zostać przeprowadzona w każdym przypadku przed wprowadzeniem zwierzęcia do obrotu. Osoba, która przeprowadziła identyfikację, wydaje posiadaczowi psa lub kota zaświadczenie o przeprowadzonej identyfikacji, które zawiera datę przeprowadzenia identyfikacji i numer wszczepionego transpondera. Zaświadczenie to przechowuje się do końca życia zwierzęcia.

Za brak niedopełnienia obowiązku związanego z oznakowaniem i rejestracją psów i kotów, będą grozić właścicielom zwierząt kary. Mandaty karne będą mogli nakładać nie tylko funcjonariusze policji czy straż miejska. Upoważnieni do tego zostaną inspektorzy z IJHARS, PIORiN oraz Inspekcji Weterynaryjnej.