RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Końskie kopyta w dobrej kondycji. Cztery żelazne zasady
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 28.04.2023 07:00

Końskie kopyta w dobrej kondycji. Cztery żelazne zasady

None
unsplash.com

Kopyta są nie tylko ważnym elementem estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrej kondycji każdego konia. Właściwe dbanie o kopyta może przyczynić się do zapobiegania chorobom, zapewnić komfort podczas jazdy wierzchem oraz poprawić ogólny dobrostan konia. W naszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych porad dotyczących utrzymywania końskich kopyt w dobrej kondycji oraz wpływu diety na ich stan.

Dbałość o końskie kopyta. Zasada 1: regularne wizyty u kowala

Końskie kopyto jest złożone z kilku warstw tkanki, z których każda pełni ważną funkcję. Rogowa warstwa zewnętrzna jest twarda i trwale chroni kopyto z zewnątrz. Składa się ona z keratyny, czyli tego samego materiału, z którego zbudowane są ludzkie paznokcie. Podpodeszwowa warstwa znajduje się z kolei na spodniej części kopyta. Jej zadaniem jej amortyzowanie uderzeń kopyt o podłoże i stabiliację ciała konia. Głębiej w kopycie umieszczona jest warstwa kostna kopyta. Cechuje się ona szczególną strukturą, która pomaga w rozprowadzaniu ciężaru ciała konia podczas ruchu. Między warstwą rogową a podpodeszwową warstwą kopyta znajduje się też warstwa żywicza; składa się z komórek, które wytwarzają (jak sama nazwa mówi) żywicę. Materiał ten stanowi warstwę ochronną między warstwą rogową a podpodeszwową.

Wszystkie te warstwy są kluczowe dla dobrego funkcjonowania kopyta, zapewniając ochronę i stabilność podczas ruchu. 

Regularne wizyty u kowala są kluczowe dla zdrowia kopyt. Zaleca się, aby kopyta były przycinane przez profesjonalistę co 6-8 tygodni. W przypadku intensywnego użytkowania konia wizyty te powinny być odpowiednio częstsze. Do regularnego przeglądu końskich kopyt warto znaleźć sprawdzonego fachowca, który wprawnym okiem zauważy we wczesnym stadium wszystkie nieprawidłowości kopyt, takie jak nadmierne ścieranie, pęknięcia lub nierówności. 

Zasada 2: codzienna higiena kopyt

Codzienna higiena kopyt jest równie ważna co regularne wizyty u kowala. Przed jazdą konną (lub jakimkolwiek innym użytkowaniem konia), a także po skończonym treningu lub jeździe należy oczyścić kopyta konia kopystką – pozwoli to na uniknęcie urazów mechanicznych (spowodowanych np. kamieniami, które utknęły wewnątrz kopyta), jak i chorób bakteryjnych (wywołanych pozostawieniem mokrej ściółki lub błota w kopycie). Po umyciu kopyta należy dokładnie osuszyć, aby zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów.

Zasada 3: odpowiednia dieta

Nieodpowiednia dieta człowieka dość szybko manifestuje swoje skutki w postaci osłabionych włosów i paznokci. Nie inaczej jest w przypadku koni. Dieta konia wpływa w ogromnej mierze na stan jego kopyt. Jak powinna wyglądać odpowiednio zbilansowana dieta koni? 

Konie powinny otrzymywać odpowiednią ilość witamin, minerałów i białka. W diecie powinno być wystarczająco dużo białka, aby zapewnić produkcję keratyny, która jest głównym składnikiem kopyt. Dodatkowo warto pamiętać o suplementacji witaminami A, D i E. Odpowiednia ilość białka i witamin można uzyskać poprzez podawanie koniom siana, zielonki oraz paszy z dodatkiem suplementów diety. Nieodpowiednia ilość białka, witamin i minerałów w diecie konia może prowadzić do niedoborów, które wpłyną na stan kopyt, takie jak łamliwość, nadmierna suchość lub zmiękczanie.

Zasada 4: unikanie przeciążenia fizycznego konia

Jazda konna wierzchem, bryczką, dla rekreacji czy dla sportu potrafi być ogromną przyjemnością. Warto jednak pamiętać, że koń to żywe stworzenie, które nie może być przeciążane ponad własne możliwości. Niestety, pierwszą ofiarą zbyt intensywnego użytkowania koni mogą być pęknięte, zlamane lub nadmiernie starte kopyta. 

Posiadanie konia to wielka odpowiedzialność, a utrzymanie kopyt w doskonałej kondycji jest jednym z najważniejszych zadań, które wymagają bacznej obserwacji zwierzęcia oraz stałego kontaktu ze specjalistami – kowalem i weterynarzem. Nieprawidłowe dbanie o kopyta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u konia, które z kolei mogą negatywnie wpłynąć na jego zdrowie i dobrostan.