Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wścieklizna – czy to choroba, która może nas dotknąć? Najważniejsze informacje
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 28.04.2023 17:00

Wścieklizna – czy to choroba, która może nas dotknąć? Najważniejsze informacje

None
unsplash.com

Wścieklizna to choroba, która może być śmiertelna dla ludzi i zwierząt, w tym dla małych zwierząt domowych (psy, koty), bydła, trzody chlewnej i koni. Pomimo szerokiej wiedzy na temat wścieklizny, w społeczeństwie wciąż funkcjonują błędne przekonania na temat tej choroby. W artykule prezentujemy podstawowe informacje, które pomogą usystematyzować wiedzę na temat wścieklizny.

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna, która przenosi się poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami, a także przez ukąszenie zarażonego osobnika. Choroba ta atakuje układ nerwowy, prowadząc do poważnych zaburzeń neurologicznych, a rezultacie – do śmierci. Wirus wścieklizny jest obecny w ślinie zakażonego zwierzęcia i może zostać przeniesiony na zdrowe zwierzę lub człowieka przez kontakt z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową.

W pierwszej fazie choroba może objawiać się gorączką i brakiem apetytu. Później objawy mogą obejmować zmianę zachowania (zbyt pobłażliwe lub agresywne), brak koordynacji ruchowej, zwiększony apetyt i pragnienie, trudności z oddychaniem i inne zaburzenia neurologiczne.

Jakie zwierzęta są podatne na wściekliznę?

Wścieklizna może dotknąć różne gatunki zwierząt, zarówno te domowe, gospodarskie, jak i dzikie. Zwłaszcza zwierzęta gospodarskie są szczególnie wystawione na zarażenie opisywaną chorobą – wszystko przez to, że mają zazwyczaj częsty dostęp do otwartych pastwisk, na których mogą spotkać dzikie zwierzęta (takie jak np. lisy) przenoszące wirus wścieklizny.

W Europie najczęstszymi nosicielami wirusa wścieklizny są dzikie zwierzęta takie jak lisy, szakale, kojoty, nietoperze i inne. Przedstawiciele tych gatunków mogą zarażać poprzez kontakt ze swoją śliną, krwią lub moczem. Zakażenie może nastąpić również w wyniku kontaktu z odpadami lub resztkami zwierzęcymi, które zawierają wirusa.

W przypadku zwierząt domowych, takich jak psy i koty, zakażenie może nastąpić przez kontakt z dzikimi zwierzętami lub poprzez ukąszenie zarażonego zwierzęcia. 

Jak można zapobiegać wściekliźnie u zwierząt?

Zapobieganie rozprzestrzenianiu wirusa wścieklizny jest kluczowe nie tylko dla ochrony zwierząt, ale także ludzi. Jednym z najważniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed chorobą jest regularne szczepienie zwierząt przeciwko wściekliźnie. W ramach profilaktyki pomóc może też zwykła ostrożność, tj. unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, szczególnie z lisami i szakalami.

Czy ludzie mogą złapać wściekliznę od zwierząt gospodarskich?

Choć ryzyko zakażenia wścieklizną od zwierząt gospodarskich czy domowych jest stosunkowo niskie, nadal istnieje możliwość przeniesienia wirusa do organizmu człowieka. Z tego powodu ważne jest, aby rolnicy zachowali ostrożność podczas pracy ze zwierzętami, które wykazują różne objawy chorobowe (które oczywiście niekoniecznie muszą wskazywać na wściekliznę). W przypadku podejrzenia zakażenia (własnego lub zwierzęcia w gospodarstwie), należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii lub lekarzem.