Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Kury pod lupą urzędników. Rolnicy muszą zarejestrować zwierzęta w ARMiR. Jeden wyjątek daje ulgę
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 29.05.2025 15:17

Kury pod lupą urzędników. Rolnicy muszą zarejestrować zwierzęta w ARMiR. Jeden wyjątek daje ulgę

Kurczak i jajko
Kurczak i jajko (Fot. Photo by Daniel Tuttle on Unsplash)

Temat rejestracji drobiu wraca co jakiś czas i wzbudza coraz większe emocje wśród właścicieli niewielkich gospodarstw. Czy każdy, kto hoduje kury, musi zgłosić je do ARiMR? Jakie przepisy obowiązują w 2025 roku i kto faktycznie powinien złożyć odpowiedni wniosek?

Kiedy rejestracja kur jest konieczna?

W dobie rosnącego zainteresowania niezależnością żywieniową coraz więcej osób decyduje się na hodowlę kur na własny użytek. To nie tylko sposób na świeże jaja każdego dnia, ale także szansa na większy kontakt z naturą oraz świadome uczestnictwo w procesie produkcji żywności. Hodowla drobiu w przydomowym ogródku może wydawać się wymagającym przedsięwzięciem, jednak z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem staje się satysfakcjonującym i relatywnie prostym zajęciem.

Jednak w ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o domniemanym obowiązku rejestrowania każdej hodowli kur, nawet w przypadku posiadania zaledwie kilku sztuk. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 3 listopada bieżącego roku. Czy taki obowiązek faktycznie ciąży na hodowcy?

Sprzedaż jaj z przydomowego kurnika. Czy trzeba rejestrować?

ARiMR jednoznacznie tłumaczy: jeśli drób utrzymywany jest wyłącznie na własne potrzeby, nie ma obowiązku rejestracji. Problem pojawia się, gdy właściciel drobiu decyduje się np. na sprzedaż nadwyżki jaj. Wtedy sytuacja się zmienia.

Zakłady utrzymujące drób na własne potrzeby nie mają obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR - informują przedstawiciele Agencji.

To oznacza, że ani same ptaki, ani pochodzące z nich lub od nich produkty (np. mięso lub jaja) nie mogą być przeznaczone do wprowadzania na rynek np. z zamiarem sprzedaży.

Wielu właścicieli niewielkich hodowli zastanawia się, czy nadmiar jaj można legalnie odsprzedać sąsiadom bez dopełnienia formalności. Co w przypadku, gdy ktoś ma kury na własny użytek, ale np. sprzedaje jajka, bo ma ich za dużo? Przepisy są tu bardzo konkretne. W momencie, gdy jajka trafiają do sprzedaży - nawet w niewielkich ilościach - hodowla przestaje być "na własny użytek".

W takiej sytuacji właściciel musi zgłosić swój zakład zarówno do weterynarii, jak i do systemu ARiMR. Brak rejestracji w takim przypadku może skutkować sankcjami.

Kiedy nie trzeba zgłaszać hodowli?

Nie istnieją żadne limity liczby ptaków, które można hodować bez obowiązku rejestracji — o ile ich produkty nie są wprowadzane do obiegu. Jedynym warunkiem zwolnienia z obowiązku rejestracji jest wykorzystywanie drobiu i jego produktów wyłącznie w ramach własnego gospodarstwa.

Naruszenie warunków tego zwolnienia jest prawnie sankcjonowane - ostrzega ARiMR.

Kura
Fot. Photo by James Wainscoat on Unsplash

Czy przepisy mogą się zmienić?

Wielu rolników z niepokojem obserwuje medialne doniesienia o możliwych zmianach w prawie. Pojawiają się spekulacje o nowych limitach i obowiązkach. ARiMR uspokaja - obecnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne, które miałyby objąć obowiązkiem rejestracji drobiu utrzymywanego wyłącznie na własny użytek.

W najbliższym czasie nie są planowane zmiany legislacyjne zmierzające do objęcia obowiązkiem rejestracji zakładów utrzymujących drób na własne potrzeby - zapewnia Agencja.