Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Mięso tylko dla bogatych? W UE już niektórych nie stać
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 19.09.2023 18:46

Mięso tylko dla bogatych? W UE już niektórych nie stać

surowe mięso
unsplash.com

Związek Polskie Mięso alarmuje, że coraz więcej mieszkańców Unii Europejskiej zmaga się z trudnościami w utrzymaniu regularnego spożycia mięsa. Dane opublikowane przez Eurostat, na które powołuje się ZPM, pokazują, że w Polsce ponad 4% konsumentów ma ograniczony dostęp do mięsa. To jednak nie jest tylko problemem Polski, ale dotyczy także innych krajów Unii Europejskiej.

Niepokojący trend. Europa ubożeje?

W 2022 roku aż 8,3% obywateli UE nie mogło sobie pozwolić na jedzenie mięsa, ryb lub wegetariańskich zamienników co drugi dzień. To wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu z rokiem 2021 (7,3%).

Związek Polskie Mięso donosi o alarmującym trendzie – rośnie liczba mieszkańców Unii Europejskiej, którzy nie mogą sobie pozwolić na stałe wprowadzanie mięsa do swojej diety. Dane zebrane przez Eurostat, na które powołuje się ZPM, wykazują, że w Polsce ponad 4% konsumentów zmaga się z ograniczeniem w regularnym spożyciu mięsa. To jednak nie jest problemem jedynie Polski, ale dotyka także inne kraje Wspólnoty.

Niechlubny ranking w UE

Najbardziej dotknięte tym problemem kraje to Rumunia (22,1%), Bułgaria (21,6%), Słowacja (15,8%), Węgry (13,9%), Niemcy (11,4%), Litwa (10,4%) i Grecja (10,0%). W Polsce wskaźnik ten wyniósł 4,1% według danych Eurostatu.

Przy uwzględnieniu osób zagrożonych ubóstwem, w 2022 roku odsetek na szczeblu UE wyniósł 19,7%, co oznacza wzrost o 2,2 punktów procentowych w porównaniu z 2021 rokiem (17,5%). W 2022 roku różnica między liczbą ludności ogółem a tymi zagrożonymi ubóstwem w kwestii dostępu do odpowiedniego posiłku była widoczna we wszystkich państwach UE. 

Największy odsetek osób zagrożonych ubóstwem, które nie mogły sobie pozwolić na odpowiednie posiłki, odnotowano w Bułgarii (44,6%), Rumunii (43,0%) i na Słowacji (40,5%). W Polsce odsetek ten wyniósł 10,2%. Najniższy udział zanotowano w Irlandii (5,0%), Luksemburgu (5,1%) i na Cyprze (5,6%).

Mięso jako ważny składnik diety

Mięso jest źródłem białka o wysokiej jakości oraz niezbędnych aminokwasów, które organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Białko pomaga w utrzymaniu zdrowej masy mięśniowej, a zalecane dzienne spożycie wynosi około 1 gram na kilogram masy ciała. Szczególnie cennym źródłem białka jest chude mięso.

Ponadto mięso jest bogate w łatwo przyswajalne żelazo, którego niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe zmęczenie, częste infekcje i niedokrwistość. Co ważne, mięso dostarcza żelazo hemowe, które jest najlepiej przyswajalnym źródłem tego składnika.

Mięso jest także źródłem witamin z grupy B, w tym witaminy B12. Ta ostatnia odgrywa istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek, zapobiega niedokrwistości, wspomaga zdolność koncentracji i uczenia się, oraz dba o zdrowie naszych kości.

Jednakże warto zaznaczyć, że nadmierna konsumpcja czerwonego mięsa może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak rak jelita grubego, rak piersi, rak prostaty i choroby serca. Ponadto, niektóre substancje chemiczne obecne w przetworzonym mięsie, szczególnie fosforany, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Dlatego ważne jest, aby spożywać mięso umiarkowanie i zrównoważyć dietę innymi wartościowymi składnikami.


źródło: wprost.pl, farmer.pl

Tagi: Mięso