Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Mszyce atakują szpinak? Tak go uratujesz
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 20.05.2024 12:29

Mszyce atakują szpinak? Tak go uratujesz

zielony szpinak
fot. materiały własne

Niewielkich rozmiarów popularne szkodniki rujnują liście szpinaku? Mszyce pojawiają się nagle i potrafią rozmnożyć się w ekspresowym tempie, ale i na nie jest sposób. Zanim mszyce zaatakują i zrujnują cały szpinak, warto sięgnąć po skuteczne i bezpieczne dla naszego zdrowia metody na pozbycie się niechcianych gości z ogrodu.
 

Jak wyglądają mszyce?

Pojawienie się mszyc w ogrodzie początkowo nie jest zauważalne. Mszyce są małych rozmiarów i zwykle ciężko jest je dostrzec gołym okiem. Oczywiście gatunków mszyc jest wiele: od białych, szarych, żółtych po zielone, brązowe, a nawet różowe i czarne. Miniaturowe szkodniki, choć są częścią ekosystemu i jednym z ważnych składników pokarmowych ptaków, to wciąż są dla ogrodników prawdziwym utrapieniem. 

Owady te wysysają z roślin płyny odżywcze, niezbędne do prawidłowego wzrostu, a żerując, wydalają wydzielinę zwaną spadzią, na której rozwijają się choroby grzybowe. Pojawienie się mszycy w dużej ilości może osłabić roślinę, a w szczególności uszkodzić kwiaty oraz owoce. Na szczęście łatwo jest zwalczyć mszyce.

IMG_20240514_121051.jpg
fot. Iwona Stachurska
aphids-2303859_640.jpg
fot. Pixabay/congerdesign
Problemy na rynku owoców i warzyw. Skutki dotkną konsumentów

Ekologiczne opryski na mszyce

Kiedy dojrzymy, że na łodydze szpinaku pojawiły się mszyce, zanim sięgniemy po chemiczne opryski, warto spróbować zwalczyć je metodą ekologiczną. Wystarczy wykorzystać do tego popularne ogrodowe chwasty lub artykuły spożywcze z kuchni.

 1. Zrób oprysk z łusek czosnku i cebuli
  Przepis nr 1: 200 g łusek cebuli zalej 10 l wody. Po około 3-4 dniach odcedź i gotowym preparatem spryskaj mszyce.
  Przepis nr 2: 250 g zmielonych główek czosnku zalej 10 l wody i wymieszaj porządnie. Po 15 minutach płyn odcedź i wymieszaj go w stosunku 1:1 z wodą. Gotową mieszanką spryskaj owady.
 2. Przygotuj oprysk z mniszka lekarskiego
  Przepis: 200-300 g zmielonych korzeni ewentualnie 400 g świeżych liści mniszka zalać 10 l wody (temp. wody maks. do 40°C). Odcedź ciesz po 2 godzinach i spryskaj w tym samym dniu, w którym zrobiliśmy oprysk.
 3. Soda 
  Przepis: pół łyżeczki sody oczyszczonej rozpuść w 1 l ciepłej wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Spryskaj mieszanką zaatakowaną przez mszycę roślinę.
 4. Ocet
  Przepis: przygotuj roztwór w proporcji 1:10. Przelej do spryskiwacza i spryskaj roślinę z każdej strony.
 5. Oprysk z tytoniu
  Przepis: 100 g tytoniu zalej 1 l wody o temperaturze 70°C, odstaw mieszankę na całą dobę. Po tym czasie odcedź. Mieszanką 0,5 l wywaru na 1 l wody spryskaj roślinę.
 6. Gnojówka z pokrzyw
  Przepis: przygotuj beczkę lub wiaderko. Pokrzywy zbierz, zanim przekwitną i potnij, następnie umieść w naczyniu i zalej wodą. Fermentacja trwa zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. Jeśli piana zaniknie, należy rozcieńczyć mieszankę z wodą w stosunku 1:20. 

Chemiczne metody na mszyce

Jeśli jednak nie zależy nam na czasie, można użyć gotowych oprysków chemicznych na mszyce. Jednak warto pamiętać, że po opryskaniu nie należy spożywać szpinaku przez okres karencji, uwzględniony na opakowaniu. W sklepach ogrodniczych wybór oprysków na mszyce jest duży, popularnym zaś jest Mospilan 20 SP.

Przy wyborze gotowych oprysków powinniśmy zwrócić uwagę na to, że niektóre środki owadobójcze mogą wpływać negatywnie również na rośliny. Pamiętajmy też o ekologii, gdyż preparaty chemiczne mogą wpływać na środowisko, w którym żyjemy.

IMG_20240514_121021.jpg
fot. Iwona Stachurska