Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Te zioła zbierzesz w maju. Już teraz uzupełnij domową apteczkę
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 14.05.2024 19:38

Te zioła zbierzesz w maju. Już teraz uzupełnij domową apteczkę

zioła
Fot. Pixabay/congerdesign

Niewątpliwie mamy obecnie miesiąc, w którym przyroda obdarza miłośników ziół najbogatszą ofertą. Sezon na zbieranie cennych dóbr matki natury, najlepiej zacząć od wyruszenia na łąkę lub do lasu. To właśnie tam spotkać można mniszek lekarski, rumianek czy krwawnik pospolity, a to tylko kilka z majowych ziół.
 

Dlaczego warto zbierać zioła?

Nic nie jest tak bardzo fascynujące jak samodzielne zbieranie ziół, a potem wykorzystywanie ich w ziołolecznictwie. Niegdyś takie praktykowanie, było tradycją zakorzenioną głęboko w polskiej kulturze. Obecnie zioła może zbierać każdy, kto posiada choć minimalną wiedzę o roślinach.

Zebrane zioła możemy ususzyć i zrobić zapasy na zimę. Istnieje także możliwość przetworzenia ziół, aby potem wykorzystać je do własnych ziołowych mieszanek, kosmetyków, olejów ziołowych, octów, maści czy przypraw. Zioła doskonale odnajdą się w kuchni jako przyprawy do wielu dań.

Suszone zioła idealnie sprawdzą się jako uzupełnienie domowej apteczki. Nie od dziś wiadomo, że ziołowe przetwory mają leczniczą moc. Według ludowych mądrości zioła mają pomagać przy problemom trawiennym, wspomagają odporność i walczą z przeziębieniem. Mało tego, niektóre zioła mogą obniżyć ciśnienie i pomóc w szybszym gojeniu się ran i stłuczeń. 

Uprawy zagrożone przez zmiany klimatu. Podano nowe informacje

Te zioła zbierzesz w maju

Piękne ciepłe majowe dni to najlepszy czas na wybranie się na pobliską łąkę, do lasu czy na nieużytki, po to by odnaleźć tam bogactwo zrodzone dzięki matce naturze - zioła. Dziko rosnące zioła należy zbierać w suche i pogodne dni, tuż po zniknięciu porannej rosy. Warto ze sobą zabrać koszyczek i nożyczki.

W maju zbierzesz te zioła: babkę lancetowatą, pokrzywy, kwiaty czarnego bzu, mniszek lekarski, rumianek, krwawnik pospolity. Oraz mniej pospolite: glistnik jaskółcze ziele, podbiał, miodunka plamista, ziele bylicy piołunu, kwiaty głogu, bratki, fiołki, pięciornik gęsi, bluszczyk kurdybanek.

Na co pomogą te zioła

Babka lancetowata - Rośnie na suchych polach, pastwiskach oraz przy drogach. Przykładany liść babki na rany, przyspiesza ich gojenie. Łagodzi kaszel i leczy wrzody żołądka i dwunastnicy.

IMG_20240514_121431.jpg
fot. Iwona Stachurska

Pokrzywy - Właściwości: rewelacyjnie wpływa na stany zapalne, redukuje alergie, działa bakteriobójczo na rany, obniża cholesterol, łagodzi ból. Stosowanie: w formie wywarów, herbat, naparów, jako płukanka do włosów oraz odżywka do paznokci. Zbieraj młode listki i pędy, zanim zacznie kwitnąć.

440930549_2898401726978659_4406740988495492966_n.jpg
fot. Aneta Modrzejewska/AMARYLISUM


Kwiaty czarnego bzu - Właściwości: działają wykrztuśnie, rozrzedzają katar i ułatwiają usuwanie go z organizmu. Dodatkowo działają napotnie i antywirusowo. Skracają czas trwania infekcji.

black-2384331_640.jpg
fot.Pixabay/Arcaion


Mniszek lekarski - Właściwości: działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, usprawnia przepływ żółci oraz moczu. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa przeciwcukrzycowo. Obniża indeks glikemiczny zjedzonych potraw. Przyspiesza gojenie sie ran i zapobiega tworzeniu się blizn.

440932857_369904525501579_2701650764184101008_n.jpg
fot. Aneta Modrzejewska/AMARYLISUM


Rumianek - zbiera się ziele oraz koszyczku. Czas zbioru to maj i czerwiec. Właściwości: działa przeciwbakteryjnie i neutralizująco na toksyny. Działa na wzdęcia i zaburzenia trawienia, rozkurcza mięśnie gładkie. Posiada właściwości łagodzące, dlatego jest pożądany w kosmetyce.

chamomile-2771099_640.jpg
fot. Pixabay/tatjana_d

Krwawnik pospolity- Właściwości: pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa moczopędnie. Przyłożony do rany zahamuje krwawienie. Świetnie sprawdza się przy wrzodach żołądka, nudnościach, wzdęciach, niestrawnościach czy zaparciach.
 

yarrow-1608387_640.jpg
fot.Pixabay/dolvita108