Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nawet 2 tys. złotych za hektar. Małe gospodarstwa czekają na pieniądze
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 17.05.2025 11:20

Nawet 2 tys. złotych za hektar. Małe gospodarstwa czekają na pieniądze

Pieniądze rolnika
Pieniądze rolnika (Fot. Arkadiusz Ziolek/East News)

Nowy pakiet zmian we Wspólnej Polityce Rolnej może znacząco poprawić sytuację tysięcy polskich gospodarstw. Komisja Europejska proponuje dwukrotny wzrost dopłat, uproszczenie biurokracji i konkretne środki na rozwój działalności. Kto może liczyć na wsparcie finansowe? 

Dwa razy więcej pieniędzy, mniej formalności

Komisja Europejska zaprezentowała długo oczekiwany pakiet uproszczeń w ramach WPR. Zmiany mogą wejść w życie już w 2026 roku, jeśli - jak zaznaczył unijny komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen - państwa członkowskie zatwierdzą projekt do końca 2025. Nowe regulacje mają w szczególności pomóc małym gospodarstwom o powierzchni do 5 ha.

Najważniejszą z propozycji jest podwojenie obecnych dopłat - z 1125 euro do 2500 euro rocznie, co przekłada się na około 2 tys. zł za hektar. Rolnicy nie tylko otrzymają więcej, ale też zyskają większą swobodę - wsparcie nie wykluczy już udziału w ekoschematach, co do tej pory było przeszkodą dla wielu z nich.

Stefan Krajewski
Wydali miliony. Potrzebują jeszcze więcej
Zakaz importu wołowiny i wieprzowiny z Polski. Europejski kraj się odgraża, ucierpią na tym hodowcy O takie dotacje mogą ubiegać się rolnicy. Pierwsze wnioski można składać już w maju

200 tysięcy złotych na rozwój

Równolegle z dopłatami bezpośrednimi, KE proponuje także specjalny mechanizm wsparcia rozwoju małych gospodarstw. Maksymalna wysokość dotacji ma wynosić 50 tys. euro, czyli ok. 200 tys. zł. Pieniądze te będą mogły być przeznaczone na inwestycje zwiększające konkurencyjność i rentowność - zarówno w formie ryczałtu, jak i narzędzi finansowych.

Co istotne, uproszczenia obejmą też kontrole środowiskowe. Rolnicy zyskają oddech od rygorystycznych wymogów i będą mogli skupić się na prowadzeniu działalności, a nie papierologii. Komisja podkreśla, że chodzi o realne zmniejszenie biurokratycznego obciążenia bez rezygnowania z dbałości o środowisko.

Kombajn
Fot. Photo by Noah Buscher on Unsplash

Kryzysowe wsparcie i cyfryzacja

Nowe założenia przewidują także uproszczenie procedur dla administracji krajowych - zwłaszcza w kontekście reagowania na kryzysy i klęski żywiołowe. Unia Europejska chce, by pomoc trafiała do poszkodowanych szybciej i z mniejszą liczbą formalności. Zmienić się ma także sposób zarządzania funduszami na wypadek sytuacji nadzwyczajnych.

Duży nacisk w nowym pakiecie położono na cyfryzację rolnictwa. Komisja przewiduje finansowanie projektów zwiększających innowacyjność oraz konkurencyjność gospodarstw - zarówno poprzez automatyzację, jak i lepsze zarządzanie danymi. Bruksela deklaruje, że przyszłość europejskiego rolnictwa musi łączyć tradycję z technologią.