Nawozy mineralne. Ponad 300 tys. wniosków o dopłaty
Rolnicy skorzystali z okazji i licznie złożyli wnioski o dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) otrzymała już blisko 310 tysięcy wniosków. Wsparcie ma pomóc producentom rolnym w zakupie nawozów mineralnych, wykluczając wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Czas na składanie dokumentów został wydłużony do 31 lipca 2023 roku.
310 tys. wniosków od polskich rolników
Rolnicy odpowiedzieli zdecydowanie na możliwość dofinansowania zakupu nawozów mineralnych. Do ARiMR wpłynęło blisko 310 tysięcy wniosków o wsparcie finansowe. Wsparcie dotyczy zakupów nawozów mineralnych zrealizowanych w okresie od 16 maja 2022 roku do 15 maja 2023 roku. Kluczowym warunkiem jest, aby podmiot sprzedający prowadził działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik dołączył do wniosku kopie faktur lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję.
Wydłużony czas składania wniosków
Początkowo termin składania wniosków miał upłynąć 14 lipca 2023 roku, jednak został wydłużony do 31 lipca 2023 roku. Decyzja ta pozwoli rolnikom na skorzystanie z dofinansowania na zakup nawozów przez ponad dwa tygodnie dłużej. Wsparciem objęte będą transakcje realizowane w okresie od 16 maja 2022 roku do 15 maja 2023 roku. Warto jednak pamiętać, że zmiany w programie wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
Kto może starać się o wsparcie?
Wsparcie finansowe w zakresie dofinansowania nawozów mineralnych może ubiegać się producent rolny będący mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, który jest zagrożony utratą płynności finansowej wskutek agresji Rosji na Ukrainę. Warunkiem jest również złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 roku oraz posiadanie numeru identyfikacyjnego nadanego zgodnie z przepisami o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Składanie wniosków można realizować bezpośrednio w placówkach, za pośrednictwem platformy ePUAP bądź usługi mObywatel, oraz wysyłając dokumenty rejestrowaną przesyłką pocztową.