Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Nie zbliżaj się do tych roślin latem, skutki mogą być opłakane
Julia Bogucka
Julia Bogucka 27.07.2025 11:50

Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Nie zbliżaj się do tych roślin latem, skutki mogą być opłakane

Barszcz Sosnowskiego
Fot. hapelena/Getty Images/CanvaPro

Obcowanie z przyrodą w letnie miesiące niesie za sobą wiele zalet. Okazuje się jednak, że istnieje również szereg zagrożeń ze strony wielu znanych roślin. Nie tylko barszcz Sosnowskiego może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Od tych konkretnych okazów trzymaj się z daleka, zwłaszcza w słoneczne dni.

Polacy chętnie obcują z roślinnoscią

Letnie miesiące to czas, gdy natura ukazuje się w pełnej krasie — lasy tętnią życiem, łąki pachną kwiatami, a parki i ogrody zapraszają do odpoczynku wśród zieleni. Dla wielu osób to idealny moment, by oderwać się od codziennego zgiełku i spędzić czas na świeżym powietrzu. Spacer wśród roślinności to nie tylko przyjemność, ale także sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że obcowanie z przyrodą wiąże się nie tylko z zaletami, ale i z pewnymi zagrożeniami.

Dłuższe dni, wysoka temperatura i bujna zieleń zachęcają do spacerów, wycieczek rowerowych, pikników czy leżakowania w cieniu drzew. Ludzie wybierają się do lasów, parków, rezerwatów przyrody, na łąki i pola z różnych powodów. Najczęściej poszukują relaksu i wyciszenia, prowadzą aktywność fizyczną, chcą być blisko z przyrodą lub zbierają jagody, grzyby czy zioła.

borowik las.jpg
Fot. eAlisa/Getty Images/CanvaPro

Regularny kontakt z przyrodą przynosi szereg zalet zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Poprawia odporność, zapewnia lepszy sen, redukuje stres i lęk, a także wspiera zdrowie psychiczne. Mimo wielu niekwestionowalnych korzyści warto pamiętać, że przebywanie wśród roślinności niesie ze sobą także pewne zagrożenia, których nie warto bagatelizować. Należą do nich:

  • kleszcze i owady,
  • alergie,
  • ukąszenia zwierząt, 
  • zgubienie się w terenie,
  • poparzenia roślinami.

Z tym ostatnim zagrożeniem najczęściej utożsamiamy barszcz Sosnowskiego. Okazuje się jednak, że szczególnie w miesiącach letnich, powinniśmy trzymać się z daleka wielu innych roślin.

Barszcz Sosnowskiego jedną z niebezpiecznych roślin

Choć z pozoru przypomina niegroźny koper olbrzymi, barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin rosnących w Polsce. Mimo efektownego wyglądu stanowi poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla rodzimego ekosystemu. W sezonie letnim, kiedy roślina osiąga swoje maksymalne rozmiary i intensywnie kwitnie, ryzyko kontaktu z nią, często przypadkowego, znacząco rośnie.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu, skąd w połowie XX wieku został sprowadzony do Europy, w tym do Polski, jako potencjalna roślina pastewna. Uważano, że jego szybki wzrost i wysoka masa zielona będą idealne jako pasza dla bydła. Na szerszą skalę wprowadzono go do upraw w latach 70., głównie na wschodzie kraju. Szybko jednak okazało się, że roślina jest trudna do kontrolowania, ma toksyczne właściwości, a jej rozprzestrzenianie się wymyka się spod kontroli.

Dziś barszcz Sosnowskiego uznawany jest za gatunek inwazyjny, który wypiera rodzime rośliny i zagraża bioróżnorodności.

barszcz sosnowskiego roślina.jpg
Fot. erge/pixabay/CanvaPro

Największe niebezpieczeństwo związane z barszczem Sosnowskiego to jego toksyczne działanie na skórę. Roślina wydziela furanokumaryny, czyli związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą i światłem słonecznym powodują fotouczulenie. Skutki kontaktu bywają poważne:

  • bolesne oparzenia II i III stopnia,
  • pęcherze i obrzęki,
  • trudne do gojenia rany,
  • przebarwienia skóry utrzymujące się przez wiele miesięcy,
  • w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny.

Niebezpieczny jest nie tylko bezpośredni dotyk rośliny. Do reakcji może dojść również po zetknięciu z jej sokiem przeniesionym np. na ubraniu, skórze czy zwierzęciu domowym.

Okazuje się jednak, że barszcz Sosnowskiego nie jest tu wyjątkiem. W słoneczne dni powinniśmy trzymać się z dala od wielu innych roślin.

Zobacz: Tych owoców lepiej nie jedz. Roi się w nich od jaj tasiemca

Od tych roślin trzymaj się z daleka latem

Od wielu lat głośno mówi się o barszczu Sosnowskiego, który silnie parzy i jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce. Ale nie jest to jedyny przedstawiciel tego zagrożenia. Równie niebezpieczny, choć rzadziej rozpoznawany, jest barszcz Mantegazzi’ego, o bardzo podobnym wyglądzie i właściwościach. Obie rośliny należą do rodziny selerowatych i zawierają wspominane powyżej furanokumaryny.

Z tej samej rodziny selerowatych pochodzą również inne znane rośliny, jak:

  • dziki pasternak,
  • arcydzięgiel,
  • oraz dobrze nam znany i powszechnie spożywany seler.

Choć zawartość substancji fotouczulających w tych gatunkach jest niższa niż w barszczu, kontakt z liśćmi, kwiatami lub sokiem, a zwłaszcza w pełnym słońcu, również może skutkować bolesnymi zmianami skórnymi. Szczególną ostrożność należy zachować przy zbiorach selera, najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych. Atrakcyjnie wyglądające żółte kwiaty pasternaku i arcydzięgla także lepiej omijać z daleka.

Niebezpieczeństwo mogą kryć także rośliny z zupełnie innych rodzin. Przykładem są rutowate, a wśród nich znana z ogródków i aptek ruta zwyczajna. Choć zawiera rutynę, czyli składnik stosowany w lekach na przeziębienie, jednocześnie obfituje w furanokumaryny. W połączeniu ze słońcem może działać bardzo toksycznie na skórę.

Należy również uważać na dziurawca zwyczajnego, stosowanego często w postaci herbatek, nalewek i suplementów na poprawę nastroju. Ten z kolei zawiera hiperycynę, związek, który również zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Po jego spożyciu warto unikać słońca, nawet jeśli objawy nie pojawiają się od razu.