Koniecznie podlej tym cukinię w lipcu. Płynne złoto za grosze odżywi i pobudzi warzywa do wzrostu

Cukinie to jedne z najbardziej uwielbianych letnich owoców, które Polacy chętnie hodują w swoich ogrodach. Ich walory smakowe przywodzą na myśl wakacyjny wypoczynek, wynagradzają też trud pracy spędzonej w ogrodzie na pielęgnowaniu warzyw, aby wyrosły jak najlepiej. Jeszcze w lipcu warto przygotować domowe odżywki, które dodatkowo pobudzą cukinię do dalszego owocowania.
Lipcowa pielęgnacja cukinii
Szczyt sezonu na cukinię w Polsce przypada w lipcu i w sierpniu. Zbiory owoców naszej pracy mogą trwać nawet do października. W lecie warzywa te mają wyjątkowo wysokie zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego wzrostu. Aby zbiory były obfite, a nasze warzywa wyrosły duże i smaczne, warto dodatkowo zastosować naturalne odżywki, które możemy zrobić w domu sami, bez niepotrzebnego, wysokiego nakładu finansowego.

Najważniejsze zabiegi, których potrzebuje cukinia w lipcu to podlewanie i nawożenie. Warzywa potrzebują regularnego i dosyć obfitego nawadniania — robimy to około co 2-3 dni, natomiast w czasie upałów nawet częściej, ponieważ podłoże musi pozostać stale wilgotne. Jakich składników potrzebują nasze cukinie latem?


Cukinia potrzebuje w lipcu kilku kluczowych składników
W okresie kwitnienia i owocowania cukinii najlepiej dostarczać jej odpowiednich, naturalnych nawozów, na przykład gnojówek, nawet co tydzień. O niedoborze składników odżywczych lub nieprawidłowym podlewaniu mogą świadczyć żółknące liście cukinii. Warzywa nawozimy i nawadniamy najlepiej wieczorem, aby substancje zbyt szybko nie odparowały pod wpływem ciepła.
W lipcu cukinia potrzebuje przede wszystkim nawozów bogatych w potas i fosfor, które wzmagają owocowanie, mogą dodatkowo wpłynąć na jakość plonów, na przykład ich lepszy smak. Z kolei nadmiar azotu może spowodować bujny wzrost liści, jednak kosztem zawiązywania i dojrzewania owoców, których ostatecznie może być znacznie mniej.
Podczas stosowania nawozów mineralnych ze sklepu, trzeba używać dawek zgodnych z zaleceniami producenta, aby uniknąć przenawożenia, które również może zaszkodzić roślinom. Warto postawić na preparaty z wysoką zawartością potasu i fosforu.
Najlepszą alternatywą dla kupnych produktów, będą domowe, własne odżywki sporządzone ze składników, które każdy znajdzie w swoim domu, bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów. Jak je przygotować?
Zobacz też: Nawet 6 tys. zł rocznie dla właścicieli psów. Warunki są jasne
Najlepsze odżywki dla cukinii
Cukinię w lipcu warto podsypać kompostem, na przykład w formie granulatu, który dostarczy warzywom wielu cennych składników takich jak potas, fosfor i magnez. Świetnym rozwiązaniem będzie sporządzenie własnych domowych gnojówek roślinnych, lub naturalnych odżywek, które pobudzą roślinę do dalszego owocowania.
Prawdziwe płynne złoto dla roślin, czyli odżywka ze skórek bananów to jeden z najskuteczniejszych preparatów odżywiających ogród. Skórki bananów zawierają dużo potasu, fosforu i magnezu. Aby sporządzić taki nawóz, wystarczy tylko pokroić skórki banana na mniejsze kawałki i zalać wodą (w proporcji jedna skórka banana na litr wody), a następnie odstawić na około dwa dni. Po upływie tego czasu podlewamy nasze uprawy.

Fantastycznie sprawdzi się również odżywka z drożdży – drożdże przede wszystkim ochronią cukinię przed chorobami. Aby przygotować odżywkę, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody i odczekać godzinę — później od razu można podlewać warzywa.
Sporządzenie własnej, domowej gnojówki również jest banalnie proste. Na przykład przygotowana z pokrzywy, jest bogata w potas, azot, wapń i magnez. Należy stosować ją w rozcieńczeniu z wodą w proporcjach 1:10. Aby ją zrobić, tniemy około kilograma liści pokrzywy, zalewamy je 10 litrami wody, kryjemy gazą lub siatką i codziennie mieszamy. Preparat będzie gotowy po około 2 tygodniach, gdy przestanie się pienić.




































