Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nowoczesne metody nawadniania: Jak oszczędzać wodę i zwiększyć plony?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.04.2023 21:15

Nowoczesne metody nawadniania: Jak oszczędzać wodę i zwiększyć plony?

podlewanie roślin
https://unsplash.com/photos/TV7m_tpmqhw

Susza to coraz częstsze zjawisko nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Sprawia to, że rolnicy muszą nierzadko walczyć o przetrwanie swoich upraw. W tym kontekście nieodzowne staje się stosowanie nowoczesnych metod nawadniania, które pozwalają zaoszczędzić wodę i zwiększyć plony. W artykule przedstawimy kilka takich rozwiązań.

Pomału, ale skutecznie. Kapanie z precyzją

Odpowiednie zarządzanie wodą jest kluczowe dla uprawy roślin w gospodarstwie. Woda jest niezbędna dla wzrostu i rozwoju roślin, a brak jej może powodować znaczne straty w plonach. Dlatego ważne jest, aby rolnicy mieli dostęp do wystarczającej ilości wody, ale także umieli ją racjonalnie wykorzystać, aby uniknąć marnowania zasobów oraz negatywnych skutków dla środowiska. Stosowanie nowoczesnych metod nawadniania pozwala na oszczędność wody, a tym samym zwiększenie wydajności upraw i poprawę efektywności pracy gospodarstwa. Jednym z nich jest tzw. kapanie wody z precyzją.

Kapanie z precyzją to metoda nawadniania, która polega na kroplowym podlewaniu roślin. Dzięki temu, woda trafia bezpośrednio do korzeni, co pozwala na zaoszczędzenie wody. Kapanie z precyzją to również oszczędność czasu i pracy rolników, ponieważ rośliny nie wymagają częstego podlewania.

Trochę technologii: nawadnianie z wykorzystaniem czujników

Nawadnianie z wykorzystaniem czujników to innowacyjna metoda, która pozwala na oszczędność wody. Czujniki mierzą wilgotność gleby oraz temperaturę, a na podstawie tych danych decydują o ilości wody, jaką należy dodać do gleby. Dzięki temu rolnik nie musi samodzielnie kontrolować nawadniania i ma pewność, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody. Inwestycja w nowoczesną technologię tego typu z pewnością da obfite plony.

W przyrodzie nic nie ginie. Obrótka wody

Obrótka wody to metoda, która pozwala na wykorzystanie wody deszczowej lub gruntowej do nawadniania roślin. Dzięki temu, woda, która inaczej byłaby marnowana, jest wykorzystywana do upraw. Obrótka wody to również oszczędność dla rolników, którzy nie muszą kupować wody z zewnątrz.

Odpowiednia ilość wody dla roślin wiosną jest niezwykle ważna, ponieważ w tym okresie rośliny rozpoczynają okres wzrostu i intensywnego rozwoju. Brak wody w tym czasie może prowadzić do zahamowania wzrostu i spadku wydajności roślin. Woda dostarcza roślinom niezbędne składniki odżywcze, a także wpływa na regulację temperatury w glebie, co jest kluczowe dla zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju roślin. Wiosną należy więc zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu i osiągnięcia maksymalnego potencjału plonowania.

Tagi: Gleba Rośliny