Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ostrzeżenie od producentów papryki. Padły konkretne słowa
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 21.07.2023 17:00

Ostrzeżenie od producentów papryki. Padły konkretne słowa

papryka
unsplash.com

Zrzeszenie Producentów Papryki RP ogłosiło utworzenie komitetu protestacyjnego, który ma wspierać producentów papryki w obliczu możliwej zapaści cenowej na rynku. Rolnicy są zaniepokojeni destabilizacją rynku przez sieci handlowe i obawiają się sprzedaży papryki po zbyt niskich cenach. Akcja jest na razie ostrzeżeniem, ale może przerodzić się w większe protesty.

Protest w zależności od reakcji rządu

Utworzenie komitetu protestacyjnego przez Zrzeszenie Producentów Papryki RP nie oznacza natychmiastowego protestu, lecz może być początkiem większych działań, jeśli rząd nie zareaguje na obawy producentów. Członkowie komitetu zapowiadają strajki, pikiety oraz blokowanie podmiotów handlowych, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu poprawę sytuacji rolników. W komunikacie na Facebooku napisano:

"Obecna sytuacja na rynku warzyw ciepłolubnych, w szczególności papryki, będąca efektem, prób destabilizowania rynku przez wielkie korporacje handlowe, grozi nam, jak niemal co roku zapaść cenowa skutkująca zmuszaniem producentów do sprzedaży swoich produktów poniżej progu opłacalności.

Ogłaszamy z dniem dzisiejszym pogotowie strajkowe. Ogłoszenie pogotowia jest pierwszą formą naszego protestu, mająca uświadomić podmiotom handlowym że nie pozwolimy bezkarnie zabierać nam godziwego wynagrodzenia za naszą pracę".

Niska cena papryki na rynku

Aktualnie ceny papryki krajowej są stosunkowo niskie. Jak podaje portal tyogdnik-rolniczy.pl na giełdzie w Broniszach w połowie lipca 2023 roku rolnicy otrzymują od 6 do 8 zł/kg za paprykę czerwoną i żółtą, oraz od 4 do 6 zł/kg za paprykę zieloną. 

W tym samym czasie sytuacja na poznańskiej giełdzie jest nieco lepsza, gdzie producenci otrzymują od 7,60 do 9 zł/kg w zależności od rodzaju papryki. Polskich producentów papryki dotkliwie konkuruje import z Holandii, gdzie cena w hurcie wynosi około 6 zł/kg. Coraz częściej na polskich rynkach można znaleźć importowane warzywa, podczas gdy polscy rolnicy mają trudności ze sprzedażą swoich zbiorów.

Walka o poprawę sytuacji rolników

Producenci papryki domagają się zrozumienia i działań ze strony rządu, aby poprawić sytuację na rynku. W przeciwnym razie grożą eskalacją protestów, które mają na celu obronę interesów rolników i zapewnienie godziwych cen za ich produkty. Oczekuje się, że rząd podejmie odpowiednie kroki w celu wsparcia producentów papryki w Polsce.źródło: Facebook / Zrzeszenie Producentów Papryki RP