Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Kryzys zbożowy zażegnany?
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 21.07.2023 14:00

Kryzys zbożowy zażegnany?

Zboże
unsplash.com

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus we wtorkowym wywiadzie w Polskim Radiu24 poinformował o aktualnej sytuacji na rynku zbóż. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zdaniem szefa resortu rolnictwa możemy cieszyć się zażegnaniem kryzysu zbożowego.
 

100 dni Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Konferencja prasowa Roberta Telusa podsumowująca jego pierwsze 100 dni na stanowisku szefa resortu odbyła się 18 lipca 2023 r. W swoim przemówieniu Robert Telus poruszył kilka ważnych problemów dotykających sektor rolnictwa, w tym również niedawne kłopoty związane z ukraińskim zbożem.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Robert Telus został zapytany przez dziennikarzy Polskiego Radia24 we wtorkowej audycji o ocenę swoich 100 dni w Ministerstwie Rolnictwa. Jak stwierdził w wywiadzie „To był trudny okres i przede wszystkim okres wojenny, bo mamy przecież za wschodnią granicą wojnę. To wszystko się odbija na naszej gospodarce, odbija się na polskim rolnictwie i oczywiście tutaj tej pracy było dużo, ale pewne satysfakcje są”.

Wśród satysfakcji, o których mówi Robert Telus, znalazło się również opanowanie sytuacji związanej ze zbożem. „Gdyby nie nasze decyzje, decyzje rządu, zatrzymanie granicy 15 kwietnia na Ukrainie, to Unia Europejska nie widziałaby w ogóle problemu. UE by nie zareagowała w ogóle, a te nasze działania, działania już na arenie międzynarodowej, stworzenie piątki koalicyjnej, to jest myślę, że bardzo ważną rzeczą”, mówił Robert Telus we wtorkowym wywiadzie radiowym.

Brak nadwyżek zboża

Minister rolnictwa i rozwoju wsi stwierdził jasno, że obecnie w Polsce „nie mamy już nadwyżek zboża”. Robert Telus wskazał bowiem, że przez około cztery miesiące „udało się upłynnić około 4,5 mln ton zboża przy zastosowaniu dopłat oferowanych przez rząd”.

Jak możemy przeczytać w komunikacie podanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szef resortu rolnictwa poinformował, że „Naszym celem było przygotowanie rolników do nowych żniw. Ten cel udało się osiągnąć. Dzięki dopłatom rolnicy pozbyli się zapasów przed kolejnymi żniwami”.

Ponadto, Komisja Europejska, która wcześniej osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych wydłużyła termin przyjęcia tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 15 września 2023 r.

Sukces polskich portów morskich

Jak poinformował PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, w całym sezonie od lipca 2022 r. do końca czerwca 2023 r. przez cztery główne polskie porty morskie wyeksportowano ponad 6,6 mln ton ziarna zbóż wobec blisko 3,9 mln ton w sezonie poprzednim, tj. o 70 proc. więcej rok do roku.

Jak zaznaczył Marcin Wroński „Wzrost wolumenu eksportowanego zboża droga morską w sezonie 2022/2023 był możliwy, gdyż aby rozwiązać problem nadwyżki zboża na krajowym rynku, polski rząd podejmował działania, których celem była poprawa możliwości logistycznych i transportowych”.

Wiceszef KOWR dodał również, że dużą rolę w zwiększonym eksporcie zboża droga morską odegrały dodatkowo zachęty finansowe dla rolników, w postaci dopłat do zbóż, co znalazło odzwierciedlenie w rosnącym z miesiąca nie miesiąc wolumenie eksportu przez nabrzeża Morza Bałtyckiego.

Źródło: pap.pl