PIORiN przypomina o zasadach przemieszczania polskich ziemniaków do innych państw UE
Jak przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ostatnim czasie rozpoczął się okres zbioru wczesnych odmian ziemniaków. W związku z tym zaczął się również czas wzmożonego obrotu ziemniakami wyprodukowanymi w Polsce. Jakie wymagania muszą spełnić ziemniaki, aby mogły być transportowane do innych państw Unii Europejskiej?
Nie zapomnij o paszportach roślin
Według ekspertów PIORiN w przypadku przemieszczania ziemniaków innych niż przeznaczone do sadzenia tzw. towarowych (konsumpcyjnych, przemysłowych) wyprodukowanych na terytorium Polski do innych państw członkowskich Unii od dnia 15 lipca 2022 r., wymagane jest zaopatrzenie takich ziemniaków w paszporty roślin.
Każda jednostka handlowa (np. worek) ziemniaków musi zostać opatrzona paszportem roślin. W przypadku transportu bulw ziemniaków luzem dokument powinien być dołączony do dokumentu towarzyszącego przesyłce.
Warto pamiętać, że paszporty roślin dla wcześniej wspomnianych ziemniaków wydawane są przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa po przeprowadzeniu badań potwierdzających, że ziemniaki są wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub potwierdzeniu, że pochodzą z miejsca produkcji oficjalnie uznanego przez WIORiN za wolne od bakterii Clavibacter sepedonicus.
Numery wpisu do rejestru
PIORiN zwraca również uwagę na to, aby bulwy ziemniaków towarowych były odpowiednio oznakowane numerem wpisu do rejestru. W przypadku Polski jest to urzędowy rejestr podmiotów profesjonalnych prowadzony przez PIORiN. Taki numer potwierdza to, że bulwy były uprawiane przez urzędowo zarejestrowanego producenta lub pochodzą z urzędowo zarejestrowanych magazynów, lub miejsc wysyłki.
W paszporcie umieszcza się także numer wpisu podmiotu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Jeśli bulwy ziemniaków przemieszczane są w opakowaniach, które są jednostką handlową lub pozostają transportowane luzem z dołączonym paszportem do dokumentów towarzyszących przesyłce, numer wpisu do rejestru jest już umieszczony na paszporcie roślin i nie ma obowiązku umieszczania dodatkowego oznakowania z tym numerem.
Eksperci podkreślają jednak, iż w momencie, gdy paszport roślin dołączony jest do jednostki handlowej, która nie jest opakowaniem jednostkowym, dodatkowe oznakowanie numerem wpisu do rejestru powinno być umieszczone na każdym pojedynczym worku wchodzącym w skład tej jednostki handlowej. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdzie jeden paszport umieszczony zostaje na palecie, a więc jednostce handlowej owiniętej folią stretch, na której znajduje się kilkanaście worków ziemniaków.
Zachowaj bezpieczeństwo
PIORiN przypomina również o zachowaniu jak największego bezpieczeństwa żywności wprowadzanej do UE. W tym celu należy stale monitorować uprawy roślin pod kątem występowania szkodników oraz rozmaitych chorób roślin, tak aby nie narażać inne państwa członkowskie na występowanie zagrożeń fitosanitarnych.
Co więcej, eksperci przypominają, aby wszelkie wprowadzane w obrębie gospodarstwa środki ochrony roślin były stosowane w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. Takie działania, zminimalizują problemy z późniejszym obrotem żywności na rynku krajowym i międzynarodowym.
Źródłlo: piorin.gov.pl