RolnikInfo.pl > Uprawy > Plantatorzy oburzeni. Fala tureckich czereśni zaburzyła ceny owoców
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 01.08.2023 23:14

Plantatorzy oburzeni. Fala tureckich czereśni zaburzyła ceny owoców

Czereśnie
unsplash.com

Tegoroczne niskie zbiory owoców nie przyniosły producentom korzystnych warunków cenowych. Jakby tego było mało, w sezonie na polski rynek trafiały tańsze owoce z importu, które były sprzedawane przez duże sieci handlowe. Kłopoty na rynku owoców miękkich nie ominęły producentów czereśni.
 

Tureckie czereśnie zalewają polski rynek

Niedogodne warunki pogodowe odnotowane na przestrzeni kwietnia oraz maja spowodowały zmniejszenie zbiorów wielu owoców miękkich w tym również czereśni. Mniejsza liczba kierowanych na rynek owoców nie przełożyła się jednak na zwiększone ceny dla producentów.

Pomimo tego, iż na największych w Polsce rynkach hurtowych warzyw i owoców nie dostrzeżemy czereśni z importu, sieci sklepów detalicznych są nimi wręcz przepełnione. Jaki jest tego powód? Przede wszystkim o wiele niższa, a zatem atrakcyjniejsza cena.

Sprzeciw polskich plantatorów

Dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW w artykule portalu sadyogrody.pl komentuje problem, z jakim zmaga się obecnie rynek owoców miękkich. Jak sam podkreśla „W sezonie polski rynek niemal „zalały” czereśnie importowane z Turcji i to nawet w szczycie zbiorów krajowych owoców. Budziło to uzasadniony sprzeciw plantatorów, szczególnie że nierzadko owoce dystrybuowane w sieciach detalicznych były niskiej jakości”.

Jak wskazuje ekspert, wiele czereśni pochodzących z Turcji nie spełniała wymogów dotyczących jakości, jakim muszą sprostać polskie owoce. Mimo to słabo jakościowe czereśnie trafiały na półki sklepowe znanych sieci handlowych. Lawina importowanych owoców zaburzyła polski rynek, wprawiając w ogromne oburzenie plantatorów czereśni.

Zamieszanie cenowe

„Tureckie czereśnie były tanie i dodatkowo dostarczane masowo (duże jednorodne partie towaru), co wystarczyło kupcom z sieci handlowych, by robić dobry interes. Niestety, wpłynęło negatywnie na krajowy rynek, który mógł pod względem cen wyglądać znacznie lepiej dla plantatorów” - podkreśla Paweł Kraciński.

Niskie ceny owoców z importu stanowiły dużą konkurencję dla polskich czereśni. Na rynku rolnym w Broniszach ceny za kilogram czereśni notowane na 31 lipca 2023 r. oscylowały w granicach od 9 do 22 zł.

Źródło: sadyogrody.pl