Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Polska da przywileje biznesowi z Białorusi. Rolnicy będą zachwyceni
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 07.02.2025 19:00

Polska da przywileje biznesowi z Białorusi. Rolnicy będą zachwyceni

wraca problem z rejestracją ciągników
Fot. santosha – Getty Images Signature

Niedawno zapadły pierwsze sądowe decyzje w sprawie znanej marki ciągników. Część rolników obawiała się, że wyroki dotkną również ich gospodarstwa. Być może na horyzoncie pojawiło się rozwiązanie sprawy, która wydawała się bez wyjścia. Minister zasygnalizował gotowość do wprowadzenia konkretnych zmian. 

Wraca sprawa wadliwych Belarusów

Rząd obiecuje rozwiązać problem, który trwa od lat. Poszkodowani rolnicy nie dowierzają i trudno się temu dziwić. W 2016 roku na rynek trafiły ciągniki od MTZ Belarus i mimo że nie spełniały wymogów UE, zostały zarejestrowane przez nabywców i używane. Sprawa wyszła na jaw i okazało się, że te traktory w ogóle nie powinny zostać dopuszczone do ruchu drogowego. 

ciągniki Belaurus z wadą.jpg
ciągniki Belarus z wadą, fot pixabay/Canva

Rolnicy, którzy weszli w posiadanie tych maszyn, poczuli się oszukani i narażeni na poważne straty finansowe. Mimo że próby interwencji były podejmowane wielokrotnie, sprawa nie ruszyła do przodu. Wygląda na to, że to może się wkrótce zmienić. Ministerstwo w końcu zareagowało i zasygnalizowało możliwość podjęcia działań, tylko czy z korzyścią dla rolników? 

Tak rolnicy najtaniej kupią maszyny. Warto zajrzeć w to miejsce, ceny mocno spadają Sądowe wyroki, które mogą zniszczyć tysiące traktorów. Co dalej z rolniczym rynkiem?

Ciągniki były rejestrowane nielegalnie

Ciągniki MTZ Belarus wyprodukowane po 2016 roku nie przeszły procesu weryfikacji, który określa normy i wymagania techniczne konieczne do tego, aby pojazd mógł być dopuszczony do ruchu drogowego. Miały poważną wadę, dotyczącą homologacji i z tej przyczyny nie powinno być w ogóle możliwości ich rejestracji, a jednak urzędnicy ją zatwierdzili. 

Dopiero po czasie okazało się, że nie mieli prawnych podstaw, aby to zrobić. Winy można było szukać po stronie Unii, producenta, sprzedawców, a jednak konsekwencje ponosili tylko rolnicy, którzy nie mieli świadomości, że weszli w posiadanie wadliwego sprzętu. 

ciągnik
nakaz wyrejestrowania wadliwych Belarusów, fot. David-Prado – Getty Images

Chwilę po tym jak zapadły pierwsze decyzje sądów w sprawie cofnięcia rejestracji Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza podjęła próbę interwencji, było to już kolejne działanie mające zwrócić uwagę na problem polskich rolników, którzy kupili białoruskie ciągniki. Tym razem apel skierowano do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Czy w końcu nastał ten moment, w którym objawi się cudowne rozwiązanie sprawy teoretycznie bez wyjścia? Głos w sprawie zmiany przepisów zabrał Minister Infrastruktury – Dariusz Klimczak. 

Obiecują zmienić przepisy dla polskich rolników

Minister zadeklarował gotowość do rozwiązania problemów z rejestracją maszyn pochodzących spoza UE. 

Od 2016 roku rolnicy zmagają się z niejasnymi przepisami dotyczącymi rejestracji pojazdów spoza Unii Europejskiej, w tym ciągników. Brak jednoznacznych regulacji prawnych prowadził do licznych problemów i rozbieżności interpretacyjnych — napisał na swoim profilu Dariusz Klimczak. 

Tym razem chyba nie skończy się tylko na słowach i obietnicach bez pokrycia. Klimczak przekazał, że w najbliższych dniach zostanie wniesiony wniosek o wpis projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Regulacje mają precyzyjnie określić zasady rejestracji pojazdów spoza UE i rozwiać wątpliwości dotyczące wymagań homologacyjnych. Ma również zostać opracowane rozwiązanie dotyczące pojazdów już zarejestrowanych. 

Właśnie w tym tkwi sedno sprawy, nowe przepisy powinny być skonstruowane w taki sposób, aby rozwiązać problem, a zarazem, żeby rolnicy i przedsiębiorcy, którzy już używają białoruskich Belarusów już nie odpowiadali za wcześniejszy błędny proces rejestracji, które nie wynikały z ich winy.