RolnikInfo.pl
Poznań

unsplash.com / fot. Boris Smokrovic

W Poznaniu powstanie specjalny ogród dla pszczół. Unikatowa inwestycja

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ten, kto choć raz był poza ścisłym centrum Poznania, wie, że miasto to może pochwalić się wieloma zielonymi terenami. Najsłynniejszym i największym parkiem na terenie stolicy Wielkopolski jest Cytadela. To właśnie tam, na terenie dawnego letniego amfiteatru, ma powstać ogród miododajny dla pszczół.

Ogród miododajny nie będzie pierwszą inwestycją w Poznaniu nastawioną na dobrostan pszczół - w mieście możemy spotkać również tzw. hotele dla owadów czy miejskie pasieki.

Poznań - miasto pszczelich doznań

Nieprzypadkowo wybór władz Poznania na lokalizację ogrodu miododajnego padł właśnie na Cytadelę. Jest to największy park w mieście, którego powierzchnia sięga aż 100 hektarów. Na jego terenie mieści się m.in. stary amfiteatr, rozarium czy rzeźby słynnej artystki Magdaleny Abakanowicz.

Pszczoły będą miały doskonałe warunki do życia na tak rozległym terenie - będąc na Cytadeli nie sposób bowiem usłyszeć zgiełku miasta. W parku znajdują się stare drzewostany i rozległe tereny trawiaste.

Na terenie starego amfiteatru ma powstać wspomniany już ogród miododajny - powstanie on z pożytkiem nie tylko dla owadów, lecz również dla ludzi. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Ogród miododajny dla pszczół

Jak władze miasta wyobrażają sobie ogród przeznaczony dla pszczół? Dzięki temu, że amfiteatr na Cytadeli jest położony w zacisznym miejscu, będzie to dobra lokalizacja dla osiedlenia owadów. Jednocześnie nie brakuje tam światła słonecznego.

W okolicy planuje się posadzenie kolejnych drzew przyjaznych pszczołom - obecnie znajdują się tam już miododajne drzewa takie jak m.in. lipy. Dla osób odwiedzających historyczny park obecność pszczół w ogrodzie miododajnym będzie kolejną atrakcją. Polska Agencja Prasowa cytuje poznański magistrat:

- Tam, gdzie kiedyś znajdowała się widownia, pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zamontowane zostaną fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. Aby zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną, należy zlikwidować część schodów. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało przemyślane w taki sposób, aby nie ingerować w aktywność nocnych owadów.

Kolejny ważny aspekt obecności pszczół w parku to edukacja - na terenie inwestycji będą umieszczone specjalne tablice informacyjne, których głównym celem będzie uświadamianie, jak nieocenioną rolę ma działalność owadów w życiu ludzi.

Trzeba przyznać, że zapowiedzi dotyczące ogrodu dla pszczół brzmią bardzo obiecująco. Warto jednocześnie podkreślić, że idea poznańskich władz jest jedyna w swoim rodzaju na terenie całej Polski. 

Wiadomo, że w nadchodzącym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac w parku Cytadela.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >