Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Prawie 22 mln zł na stworzenie jeziora. Wszystko z powodu rolnictwa
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 07.11.2023 18:41

Prawie 22 mln zł na stworzenie jeziora. Wszystko z powodu rolnictwa

woda
unsplash.com

Gmina Kleszczewo, położona w powiecie poznańskim, ogłosiła realizację projektu budowy zbiornika wodnego Tulce. Zainicjowane przedsięwzięcie, współfinansowane z Funduszy Europejskich (blisko 18 mln zł), ma za zadanie zwiększyć lokalne zasoby wodne, poprawić atrakcyjność obszaru i zabezpieczyć stabilność przepływu w cieku. Wartość inwestycji przekracza 22 mln zł.

Zbiornik wodny Tulce na rzecz łagodzenia efektów intensywnego rolnictwa

Budowa zbiornika Tulce to odpowiedź na wyzwania związane z deficytem wody w gminie Kleszczewo, zwłaszcza na obszarach intensywnego rolnictwa. Projekt przewiduje stworzenie zbiornika retencyjnego w dolinie rzeki Męciny poprzez spiętrzenie wody. Cel? Przeciwdziałanie niedoborom wodnym oraz łagodzenie ryzyka powodziowego.

 

Lokalne zasoby dla zrównoważonego rozwoju

Gmina Kleszczewo, położona w dorzeczu rzeki Warty, stawia na zrównoważony rozwój. Zbiornik Tulce nie tylko zwiększy lokalne zasoby wodne, lecz także przyczyni się do rozwoju obszaru pod względem turystycznym. Nowe jezioro ma stać się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i turystów, wspierając rozwój lokalnej społeczności.

– Zbiornik Tulce powoli napełnia się wodą. Lustro wody zdobi  para łabędzi, które zapewne wkrótce odlecą na zimę – miejmy nadzieję, że zobaczymy je także wiosną.  To miejsce, w słonecznym dniu,  już teraz prezentuje się całkiem urokliwie i zachęca do spacerów – informuje gmina Kleszczewo na swoim oficjalnym portalu internetowym.

Fundusze Europejskie dla lokalnej wspólnoty

Całkowita wartość projektu, jakim jest stworzenie zbiornika wodnego Tulce to ponad 22 mln zł, z czego blisko 18 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. Inwestycja nie tylko wpłynie pozytywnie na kondycję środowiska i infrastruktury wodnej, ale również stanie się czynnikiem napędowym dla lokalnej gospodarki i turystyki.

 

źródło: Kleszczewo.pl, interia.pl

Tagi: Ekologia