RolnikInfo.pl
prow

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe działanie w ramach PROW. Dopłaty do składek ubezpieczenia od choroby drobiu

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) zostanie wzbogacony o kolejne działanie o nazwie "Zarządzanie ryzykiem", którego poddziałaniem ma być "Ubezpieczenie upraw, zwierząt i roślin". Operacja nosi miano "Dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt".

PROW będzie zatem przewidywał dopłaty do składek ubezpieczenia dla rolników od strat wywołanych chorobami zwierząt w gospodarstwie. Działanie ma wkrótce objąć hodowców drobiu. 

Nowe działanie w ramach PROW

Decyzja w sprawie operacji zwanej Dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt została podjęta przez Komitet Monitorujący PROW na lata 2014-2020.

Pierwszy etap zakłada pilotaż programu - wtedy to dopłaty będą dostępne tylko dla producentów drobiu. Drugi etap, docelowy, będzie obejmował wszystkich hodowców, których zwierzęta ucierpiały w wyniku zakażenia salmonellozą.

Choroba ta jest wysoce zaraźliwa i niebezpieczna zarówno dla człowieka, jak i wszystkich gatunków zwierząt. Występuje najczęściej wśród drobiu, trzody chlewnej i bydła, a na człowieka przenosi się wskutek spożycia pokarmu pochodzącego od zakażonych osobników. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiały wideo:

[EMBED-3]

Opisywane działanie otworzy drogę do dofinansowania kosztów umów ubezpieczenia, które rolnicy będą zawierali od strat wywołanych chorobami zwierząt nieuwzględnionych w państwowych programach pomocy. Komitet Monitorujący PROW skomentował sprawę następująco: 

- Celem nowego działania jest zaangażowanie hodowców zwierząt w zarządzanie ryzykiem, w prowadzonej przez nich działalności poprzez wykupowanie polis ubezpieczeniowych. Rodzaj działania przyczyni się do podnoszenia świadomości i odpowiedzialności u hodowców w zakresie konieczności stosowania działań bioasekuracyjnych i naprawczych zapobiegających rozprzestrzenianiu się salmonelloz wśród zwierząt. Jednoczenie zastosowanie dopłaty do składek ubezpieczeniowych zachęci hodowców do korzystania z tego rodzaju instrumentu.

Szczegóły programu

Kto może stać się beneficjentem nowego poddziałania w ramach PROW? Adresatami inicjatywy są hodowcy drobiu rzeźnego (kurcząt, gęsi i indyków) oraz drobiu nieśnego. Wyjątkiem są tutaj właściciele stad reprodukcyjnych.

Warto podkreślić, że ochronę finansową do ubezpieczenia otrzymają rolnicy, którzy odnotują straty przekraczające 20% średniej rocznej produkcji w swoim gospodarstwie. Średnia ma być wyliczona na podstawie poprzednich trzech lat (lub pięciu ostatnich lat, wyłączając wartości najwyższe i najniższe w rocznej produkcji). 

Rolnicy będą mogli tym samym liczyć na dopłaty rzędu 70% kosztów ubezpieczenia drobiu od salmonelloz. Warunkiem jest, by na umowie ubezpieczenia widniało, że od strat wywołanych salmonellozami ubezpieczonych jest przynajmniej tysiąc kurcząt rzeźnych, tysiąc gęsi rzeźnych, tysiąc indyków rzeźnych lub tysiąc sztuk drobiu nieśnego.

Nabór wniosków będzie otwierany dwa razy w roku. Kosztem, który będzie kwalifikował danego hodowcę do otrzymania pomocy finansowej, będzie udokumentowana stawka zakupu ubezpieczenia wraz z dowodem płatności.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: topagrar.pl

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >