Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Przełom na rynku. Nowe limity dodatków do żywności od 29 października
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 31.10.2023 18:27

Przełom na rynku. Nowe limity dodatków do żywności od 29 października

pokrojone warzywa i owoce
unsplash.com

Unijne przepisy dotyczące dodatków do żywności ulegają rewolucyjnym zmianom. Od 29 października 2023 roku wchodzi w życie nowe Rozporządzenie Komisji Europejskiej, wprowadzając bardziej restrykcyjne limity stosowania azotynów i azotanów. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście walki z substancjami rakotwórczymi.

Bezpieczeństwo konsumentów na pierwszym planie

Nowe regulacje, ogłoszone w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej 2023/2108, mają na celu ochronę konsumentów przed bakteriami chorobotwórczymi i substancjami rakotwórczymi. Ścisłe limity mają zminimalizować ryzyko związków rakotwórczych, takich jak nitrozoaminy, jednocześnie chroniąc przed groźnymi bakteriami, takimi jak Listeria czy Salmonella.

Produkty podlegające nowemu prawu unijnemu

Władze unijne opublikowały szczegółową listę produktów i kategorii żywności objętych nowymi regulacjami. Przepisy określają maksymalne dozwolone poziomy stosowania azotynów (E 249–250) i azotanów (E 251–252) w różnych okresach. Nowe prawo wchodzi w życie 29 października 2023 roku, a podmioty rynku spożywczego mają dwa lata na dostosowanie się do nowych norm.

Unijne nowe limity dodatków do żywności (azotynów i azotanów) obejmują różnorodne produkty spożywcze. Poniżej znajduje się lista produktów, które podlegają nowym regulacjom:

 • dojrzały ser
 • ser serwatkowy
 • produkty serowe (z wyłączeniem produktów zaliczanych do kategorii deserów)
 • analogi produktów mlecznych, w tym zabielacze do napojów
 • surowe wyroby mięsne
 • mięso niepoddawane obróbce cieplnej
 • produkty mięsne poddane obróbce cieplnej
 • tradycyjne produkty peklowane metodą zanurzeniową (produkty mięsne peklowane przez zanurzenie w roztworze peklującym zawierającym azotyny i/lub azotany, sól i inne składniki)
 • tradycyjne produkty peklowane na sucho
 • inne tradycyjne i tradycyjnie peklowane produkty (w tym procesy peklowania w zanurzeniu i na sucho stosowane w połączeniu)
 • przetworzone ryby i produkty rybołówstwa, w tym mięczaki i skorupiaki.

Nie ma czasu do stracenia. UE apeluje o dostosowanie się do przepisów

Unijna komisarz Stella Kyriakides, której zakres obowiązków dotyczy bezpieczeństwa żywności, wezwała przedstawicieli przemysłu spożywczego do szybkiego dostosowania się do nowych przepisów. Zmiany mają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów, ale także wpisać się w ramy Europejskiego Planu Walki z Rakiem.

 

źródło: portalspozywczy.pl

Tagi: Żywność