RolnikInfo.pl
pzł polski związek łowiecki

unsplash.com / fot. M. Saeling

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

12 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Polski Związek Łowiecki poinformował na swojej stronie internetowej o posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt, w którym wzięli udział przedstawiciele Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, łowczy krajowy Paweł Lisiak oraz kierownik Wydziału Hodowli Marek Pudełko. Podczas spotkania dyskutowano na tematy związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Wskazano na rozmaite utrudnienia, z którymi mierzą się myśliwi podczas swojej pracy - chodziło m.in. o rolnictwo wielkoobszarowe. Łowczy krajowy wskazał, że myśliwi nierzadko nie mogą uzyskać kontaktu do rolnika, na którego polu chcieliby utworzyć korytarze służące do pozyskiwania dzików.

PZŁ i dyskusje na temat zwalczania ASF

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt miało miejsce w czwartek 9 września 2021 roku.

Dyskutowano na nim o problemie afrykańskiego pomoru świń, który doprowadził do zdziesiątkowania trzody chlewnej w wielu gospodarstwach na terenie całego kraju.

W trakcie spotkania łowczy krajowy Paweł Lisiak zaproponował rozwiązania, które mogą okazać się skuteczne w walce z ASF. Wymienił tutaj działania mające na celu ograniczenie swobodnego przemieszczania się zwierząt drapieżnych (np. lis, borsuk, jenot), które mogą roznosić wirus ASF.

kołodziejczak strajk

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

CZYTAJ DALEJ

Łowczy krajowy podsunął również pomysł dotyczący wykorzystania tłumików nie tylko do odstrzałów sanitarnych. Dodatkowo zaproponował zmianę prawa łowieckiego - postulował o możliwość stosowania łuków w celu zmniejszenia populacji dzika na obszarach miejskich.

Pomysł wynika z faktu, że zgodnie z obowiązującym prawem myśliwi nie mogą wykorzystywać broni palnej na terenach zurbanizowanych, które - jak wiemy - stają się obszarami, które dziki zamieszkują coraz chętniej.

Utrudnienia w zwalczaniu ASF

Łowczy krajowy Paweł Lisiak wskazał też na utrudnienia, z którymi mierzą się myśliwi zajmujący się redukcją populacji dzików na terenie kraju.

Jak się okazuje, źródłem problemów jest rolnictwo wielkoobszarowe, które - zdaniem łowczego krajowego - utrudnia lub wręcz uniemożliwia odstrzał dzików. Chodzi dokładniej o trudność ze zdobyciem kontaktu do rolnika - właściciela pola, na którym miałby być utworzony korytarz do pozyskania dzików.

Paweł Lisiak podczas posiedzenia skrytykował również nowelizację prawa łowieckiego z 2018 roku, zakazującego udziału małoletnich w polowaniach. W jego opinii w ten sposób przerywa się ciągłość tradycji łowieckich, co ma negatywnie wpłynąć na sytuację związaną z ekspansją ASF w przyszłości.

Ostatnia uwaga łowczego krajowego dotyczyła zmiany ustawy o broni i amunicji, która ma wejść w 2023 roku i ograniczyć tym samym grupę myśliwych, którzy będą mogli korzystać z broni palnej. Zdaniem Pawła Lisiaka, sytuacja ta może doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się ASF w Polsce.

Zbierasz grzyby? Tylko prawdziwi grzybiarze odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Na grzyby należy chodzić:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

  • Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

  • Nowy wizerunek Emilii Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie". Jedna rzecz rzuca się w oczy

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: pzlow.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >
imgw pogoda

Wiadomości

Nadchodzi zmiana pogody. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

Czytaj więcej >