Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rehabilitacja rolników i ich dzieci od KRUS. Nawet 21 dni bezpłatnego turnusu
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 10.07.2023 14:00

Rehabilitacja rolników i ich dzieci od KRUS. Nawet 21 dni bezpłatnego turnusu

Rolnik
unsplash.com

Kasa Rolnego Ubezpieczenia Społecznego przedstawiła w ostatnim czasie formy rehabilitacji, z których mogą korzystać rolnicy oraz ich dzieci. Dowiedz się, jakie są wymogi korzystania z rehabilitacji i co przysługuje rolnikom w ramach ubezpieczenia społecznego?
 

Rehabilitacja lecznicza w ramach ubezpieczenia rolników

KRUS zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 2757). Wśród miejsc, w których prowadzone są turnusy rehabilitacyjne znalazło się sześć zakładów m.in. w Iwoniczu-Zdroju, Kołobrzegu, Horyńcu-Zdroju, Jedlcu, Szklarskiej Porębie oraz Świnoujściu.

KRUS organizuje również turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, urodzonych między 2008 a 2016 rokiem. Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom indywidualny programy rehabilitacyjne, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni. 

Jak podają eksperci KURS każdego roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 14 tys. osób. Co więcej, z możliwości rehabilitacji korzysta również co roku około 1180 dzieci.

Jakie wymogi należy spełnić?

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.

Fundamentalnym kryterium, na podstawie którego rolnik może ubiegać się o nieodpłatną rehabilitację leczniczą, jest status ubezpieczonego w KRUS. Dodatkowo tylko osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji, mogą uczestniczyć w turnusach.

Takie osoby muszą jednak spełniać określone kryteria dotyczące zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W związku z tym na turnusy rehabilitacyjne kierowane są osoby, które spełniają jeden z następujących warunków:

  • podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie,
  • podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą,
  • mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowali zdolność do samodzielnej egzystencji.

W każdym przypadku uzasadnionym potrzebami zdrowotnymi pacjenta okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony. Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby, dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej.

Końcowe postanowienia, o których warto pamiętać

Jak zaznacza KRUS, z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Dodatkowo pomiędzy każdymi turnusami musi minąć okres wynoszący co najmniej 6 miesięcy. Osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osobom mającym ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Eksperci zaznaczają jednak, iż w przypadku uzasadnionych potrzeb zdrowotnych pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony.

Źródło: krus.gov.pl