RolnikInfo.pl > Maszyny > Rejestracja ciągnika przez nowego właściciela. Wydłużony czas na rejestrację pojazdu
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 13.06.2022 02:02

Rejestracja ciągnika przez nowego właściciela. Wydłużony czas na rejestrację pojazdu

ciągnik
unsplash.com/fot. roberto bernardi

Co istotne, jedna z kluczowych kwestii przy rejestracji traktora uległa od pewnego czasu zmianie - w czasach pandemii przerejestrowanie maszyny na nowego właściciela zostało przedłużone z dotychczasowych 30 dni do 180 dni.

180 dni na rejestrację ciągnika rolniczego

Maszyny rolnicze są solą każdego gospodarstwa - nie sposób wyobrazić sobie bez nich pracy zarówno w przypadku rolników hodujących zwierzęta, jak i skupiających się na produkcji roślinnej. Ciągniki ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat i współcześnie oferują prawdziwy komfort pracy, który wpływa na szybsze i dokładniejsze wykonywanie codziennych obowiązków.

Wiele osób czuje niepewność w przypadku dokonywania czynności takich jak zawieranie umowy kupna-sprzedaży, czy też tzw. przerejestrowywania pojazdu na nowego właściciela. Nic dziwnego - podobne czynności wykonuje się (zazwyczaj) raz na jakiś czas, a prawo może się w tym czasie wielokrotnie zmienić. 

Warto na wstępie zaznaczyć, że sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią COVID-19 sprawiła, że rolnicy mają teraz sześć razy więcej czasu na zarejestrowanie nowego nabytku - dotychczas czas ten trwał 30 dni, a od zeszłego roku - aż 180.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Czy przedłużony okres na rejestrację ciągnika zostanie utrzymany? Trudno w tej kwestii wyrokować, choć bez wątpienia należy przyznać, że zmiana ta jest dla rolników sporym ułatwieniem. 

Proces rejestracji

Rejestracja nowej maszyny nie byłaby możliwa, gdyby nie sam proces sprzedaży, do którego potrzebna jest odpowiednia umowa. Rolnicy powinni pamiętać, że jeszcze przed podpisywaniem jakichkolwiek dokumentów niezbędne jest potwierdzenie tożsamości dwóch stron.

W umowie sprzedaży powinny znaleźć się takie informacje jak marka i model ciągnika, jego numer rejestracyjny, numer silnika oraz VIN. Dodatkowo kluczowe jest, by w dokumencie zawrzeć datę (również z godziną), kiedy doszło do transakcji, a także sumę, jaką zapłacono za traktor.

Później należy wyliczyć podatek od kupna - warto zaznaczyć, że czas na uiszczenie tej opłaty nie uległ zmianie ze względu na sytuację epidemiologiczną i bez zmian wynosi 14 dni. Istnieją jednak grupy, których ten obowiązek nie dotyczy - są to osoby, które zakupiły maszynę za mniej niż tysiąc złotych, kupiły ją na terenie państw członkowskich UE lub które zostały nabyte na fakturę VAT.

W umowie powinno znaleźć się miejsce na ewentualne usterki pojazdu, wraz z którymi jest on sprzedawany - sytuacja taka pozwoli udokumentować, że nowy właściciel w pełni zdawał sobie sprawę ze stanu technicznego traktora. 

Później następuje kluczowy moment, czyli wizyta w lokalnym wydziale komunikacji, gdzie dokonuje się rejestracji ciągnika. Dokumenty, jakie są potrzebne na miejscu to: umowa sprzedaży pojazdu (ewentualnie faktura), dotychczasowy dowód rejestracyjny z badaniem technicznym, potwierdzenie polisy OC, tablica rejestracyjna oraz wniosek o rejestrację ciągnika na nowego właściciela.

Tutaj dochodzimy do punktu, który nie jest lubiany przez osoby rejestrujące swoje pojazdy - chodzi mianowicie o opłaty urzędowe. Nowy właściciel ciągnika jest zobowiązany zapłacić 54,50 złote za dowód rejestracyjny, 12,50 złotych za naklejkę legalizacyjną oraz 14 złotych za pozwolenie czasowe. W niektórych sytuacjach dochodzi opłata rzędu 40,50 złotych, kiedy to maszyna pochodzi z innego powiatu, niż miejsce zameldowania nowego właściciela pojazdu.

Warto dla porównania dodać, że właściciele samochodów osobowych zostawią w urzędzie nieco więcej pieniędzy podczas rejestracji pojazdu: 13,50 złotych za pozwolenie czasowe, 54 złote za dowód rejestracyjny, 12,50 złotych za znaki legalizacyjne, 18,50 złotych za nalepkę kontrolną i 80 złotych za tablicę rejestracyjną.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wyborkierowcow.pl, rankomat.pl

Tagi: Wieś Traktor
Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR