RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - żuromin

Jai79/Pixabay

Dramatyczna sytuacja rolników w powiecie żuromińskim. Potwierdzono już 35 ognisk ptasiej grypy

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

- Sytuacja jest bardzo trudna. Praktycznie codziennie przed jakimś kurnikiem widać radiowóz, albo straż pożarną. A to oznacza tylko tyle, że już poszły próbki do testów. Jak już się posypało, to tylko czekać na kolejne przypadki. A o to nie trudno, bo tutaj na przestrzeni kilkunastu kilometrów to praktycznie kurnik przy kurniku - przekazał nam rolnik z obszarów walczących z ptasią grypą w powiecie żuromińskim.

Na ten moment w Polsce od początku roku potwierdzono 116 ognisk ptasiej grypy. O dramatycznej sytuacji w powiecie żuromińskim zrobiło się głośno w zeszłym tygodniu, gdy pojawiały się informacje nie tylko o braku rąk do pracy, ale i braku dwutlenku węgla do utylizacji drobiu. O to, jak wygląda obecna sytuacja, zapytaliśmy rolnika z obszaru walczącego z ptasią grypą w powiecie żuromińskim. 

- Problem jest ogromny, bo u nas niekiedy większość ludzi z wiosek utrzymuje się z pracy na kurniku, a w samym ubiegłym tygodniu kilkaset tysięcy kur zostało zagazowanych, kurniki pozamykane. Po prostu tragedia. Niby tam wprowadzili teraz jakieś środki, ale to wszystko za późno już. Drogi trzeba było blokować, jak była grypa na jednym czy dwóch kurnikach. A tam nic, nawet mat dezynfekujących na drogach nie było. Teraz jak już się wszystko rozniosło, to oni nagle dzielnie wszystko wprowadzają - przekazał nam rolnik. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Mamy potwierdzonych 35 przypadków ptasiej grypy"

Jak potwierdził Jarosław Gałka, Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego powiatu Żuromińskiego, na ten moment na terenie powiatu potwierdzono 35 ognisk ptasiej grypy.

- W tej chwili mogę potwierdzić, że mamy potwierdzonych 35 przypadków ptasiej grypy, a podejrzeń w 15 lokalizacjach. Gminy Bieżuń, Lutocin, to gminy, w których są ogniska i podejrzenia. Na ten moment suma drobiu to przeszło trzy miliony sztuk. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienna, każdego dnia pojawiają się potwierdzenia nowych ognisk - przekazał dzisiaj Jarosław Gałka, Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego powiatu Żuromińskiego w rozmowie z Rolnik Info. 

Jak zaznaczył Jarosław Gałka dla powiatów żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego 8 kwietnia bieżącego roku wydane zostało rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego, w którym zawarto wszystkie aktualnie wprowadzone środki bezpieczeństwa. 

- Na daną chwilę nie jest planowane wprowadzanie innych środków bezpieczeństwa niż te zawarte w rozporządzeniu - dodał. 

Całe rozporządzenie można znaleźć >tutaj<. Obecnie powiaty żuromiński, mławski i sierpecki, zgodnie z decyzją wojewody, zostały zamknięte i obowiązują  tam podobne obostrzenia, jak na obszarach zagrożonych. 

Fot. Załącznik do rozporządzenia nr 10 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Rozporządzenie nr 10 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego

Aneta Wasilewska

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >