Rekompensata za szkody spowodowane przez ptaki?
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 22 czerwca 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy eksperckiej do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie szacowania i wypłaty rekompensat dla rolników za szkody w uprawach rolnych i stawach rybackich powodowanych przez ptaki.
Sposoby odstraszania ptaków stosowane dotychczas
Wiele gospodarzy oraz właścicieli stawów rybackich stosuje obecnie metody mające na celu odstraszanie dziko żyjących ptaków. Wśród nich możemy wyróżnić np. stosowanie specjalnych siatek rozkładanych nad stawami lub puszczanie nagranych wcześniej odgłosów naturalnych wrogów ptaków. Niektóre z metod stosowanych przez gospodarzy w celu zapobiegania żerowania ptaków, wymagają jednak odpowiedniego zezwolenia, zwłaszcza jeśli chodzi o chronione gatunki.
Rekompensaty finansowe za szkody spowodowane przez ptactwo są więc niezwykle kluczowe, z punktu widzenia żerowania dzikich ptaków na uprawach oraz stawach hodowlanych.
Uczestnicy spotkania
Obrady grupy eksperckiej ds. szacowania i wypłaty rekompensat za szkody powodowane przez ptaki (m.in. żurawie, gęsi, kormorany) prowadzone były pod przewodnictwem podsekretarza stanu Krzysztofa Ciecióry. W skład grupy ekspertów wchodzili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz instytutów naukowych: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, oraz Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.
Przeciwdziałanie szkodom
Jak podaje MRiRW, na spotkaniu omówione zostały możliwe rozwiązania w zakresie przeciwdziałania szkodom wyrządzanym przez ptaki oraz sposoby ustalenia adekwatnych rekompensat.
Wskazano, że na skalę tego typu problemów wpływ ma wzrastająca liczebność populacji ptaków w okresie lęgowym i na przelotach.
W ślad za dalszymi pracami zespołu możliwe będzie podjęcie działań legislacyjnych mających na celu uregulowanie w krajowym porządku prawnym kwestii szkód wyrządzanych m.in. w uprawach rolnych i gospodarstwach rybackich.