RolnikInfo.pl
rolnicy

wikimediacommons.com / fot. Przykuta (CC 3.0)

Areszt lub 30 tys. złotych grzywny. Projekt zmian ws. kar za wypalanie traw

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Ministerstwo Sprawiedliwości opracowały projekt zmian dotyczący kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Wkrótce obowiązywać ma nowy wymiar konsekwencji m.in. za wypalanie traw. Jest to szkodliwa praktyka, która niestety nadal jest dość popularna wśród rolników.

Reformie zostanie poddana m.in. ustawa o ochronie przyrody. To właśnie tam ma znaleźć się zapis, który sprecyzuje, jakie konsekwencje będą ponosiły osoby, które dopuszczą się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, pasów przydrożnych, szklaków kolejowych, trzcinowisk i szuwar.

Surowe kary za wypalanie traw

Nowy wymiar konsekwencji za wypalanie traw jest istotną informacją dla rolników, którzy pomimo apeli naukowców nadal stosują tę praktykę w swoich gospodarstwach. Choć od pojawienia się informacji o nowym projekcie ws. przestępstw przeciwko środowisku nie minęło dużo czasu, to rolnicy krytykują w sieci część propozycji legislacyjnych.

Poinformowano, iż w planowanych zmianach za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, szuwarów winny będzie podlegał karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 30 tysięcy złotych.

Dodatkowo osoba, która dopuści się ww. czynów, będzie miała w obowiązku przywrócić zniszczony obszar do stanu poprzedniego.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Kolejne zmiany na horyzoncie

Kary za wypalanie traw i nieużytków nie będą jedyną kwestią, która ulegnie zmianie w proponowanym projekcie ustawy. Zawarto w nim także propozycję, zgodnie z którą kary nakładane będą za niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

W odniesieniu do ww. czynów wydłużeniu ulegnie dotychczasowy czas pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat, na przedział od roku do dziesięciu lat.

Za nielegalne przywiezienie odpadów z zagranicy winnemu będzie groziła kara pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat (a nie jak dotychczas od trzech miesięcy do pięciu lat). 

W przypadku przywiezienia z zagranicy odpadów niebezpiecznych można będzie spodziewać się kary od dwóch do dwunastu lat pozbawienia wolności, zamiast obowiązującego obecnie przedziału od sześciu miesięcy do ośmiu lat. 

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, podkreśla: 

- Zmiany mają charakter systemowy, który oprócz skuteczności represyjnej w zakresie oddziaływania kary na sprawce czynu, powinien mieć też walory wychowawcze.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >