Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Areszt lub 30 tys. złotych grzywny. Projekt zmian ws. kar za wypalanie traw
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Areszt lub 30 tys. złotych grzywny. Projekt zmian ws. kar za wypalanie traw

rolnicy
wikimediacommons.com / fot. Przykuta (CC 3.0)

Reformie zostanie poddana m.in. ustawa o ochronie przyrody. To właśnie tam ma znaleźć się zapis, który sprecyzuje, jakie konsekwencje będą ponosiły osoby, które dopuszczą się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, pasów przydrożnych, szklaków kolejowych, trzcinowisk i szuwar.

Surowe kary za wypalanie traw

Nowy wymiar konsekwencji za wypalanie traw jest istotną informacją dla rolników, którzy pomimo apeli naukowców nadal stosują tę praktykę w swoich gospodarstwach. Choć od pojawienia się informacji o nowym projekcie ws. przestępstw przeciwko środowisku nie minęło dużo czasu, to rolnicy krytykują w sieci część propozycji legislacyjnych.

Poinformowano, iż w planowanych zmianach za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk, szuwarów winny będzie podlegał karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 30 tysięcy złotych.

Dodatkowo osoba, która dopuści się ww. czynów, będzie miała w obowiązku przywrócić zniszczony obszar do stanu poprzedniego.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Kolejne zmiany na horyzoncie

Kary za wypalanie traw i nieużytków nie będą jedyną kwestią, która ulegnie zmianie w proponowanym projekcie ustawy. Zawarto w nim także propozycję, zgodnie z którą kary nakładane będą za niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

W odniesieniu do ww. czynów wydłużeniu ulegnie dotychczasowy czas pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat, na przedział od roku do dziesięciu lat.

Za nielegalne przywiezienie odpadów z zagranicy winnemu będzie groziła kara pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat (a nie jak dotychczas od trzech miesięcy do pięciu lat). 

W przypadku przywiezienia z zagranicy odpadów niebezpiecznych można będzie spodziewać się kary od dwóch do dwunastu lat pozbawienia wolności, zamiast obowiązującego obecnie przedziału od sześciu miesięcy do ośmiu lat. 

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, podkreśla: 

- Zmiany mają charakter systemowy, który oprócz skuteczności represyjnej w zakresie oddziaływania kary na sprawce czynu, powinien mieć też walory wychowawcze.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl