RolnikInfo.pl
pszczoły

unsplash.com / fot. REVOLT

Rolnicy mają w nosie apele. Ich działanie prowadzi do śmierci milionów pszczół

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnicy pracują aktywnie na polach, by móc cieszyć się później obfitym plonem. Niestety niektórzy z nich zapominają, że bez pracy pszczół i innych owadów zapylających ich praca byłaby z góry skazana na niepowodzenie. Z tego względu pszczelarze bezustannie apelują do rolników, by powstrzymywali się od robienia oprysków w ciągu dnia.

Aktywność owadów jest najniższa od godziny 19:00 do godziny 4:00 nad ranem - zdaniem pszczelarzy rolnicy nie zawsze zważają na usilne apele i dokonują oprysków w ciągu dnia, co ma katastrofalny wpływ na insekty. 

Rolnicy nie słuchają próśb pszczelarzy

Faktem jest, że nawet najlepszy materiały siewny, najpiękniejsza pogoda, najżyźniejsza gleba i najtroskliwszy rolnik nie wystarczą do tego, by cieszyć się dobrym plonem. Zwieńczeniem całego procesu jest tutaj praca pszczół i innych owadów zapylających.

Problem w tym, że wraz z rozwojem sposobów walki ze szkodnikami, grzybami i chwastami, nowoczesne substancje zaczęły zagrażać również pożytecznym owadom.

Choć pszczelarze wraz z początkiem każdego okresu wegetacyjnego bez ustanku apelują do rolników o wstrzymanie oprysków w ciągu dnia, to wielu rolników kompletnie nie zważa na prośby i ostrzeżenia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Faktem jest jednak, że ich bezmyślne działanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - słabszych plonów, a także zachwiania równowagi środowiska wskutek śmierci milionów owadów, które działają z pożytkiem dla człowieka.

Co robić? Istnieje jedno rozwiązanie

Rolnicy często wskazują, że praca w gospodarstwie jest bardzo czasochłonna, przez co brakuje im przestrzeni na planowanie wielu innych zajęć. Najprawdopodobniej wielu gospodarzy dokonuje oprysków swoich roślin wtedy, kiedy ma na to czas w trakcie wielu innych codziennych obowiązków.

Hierarchia wartości powinna być tutaj jednak inna - pszczelarze wskazują, że opryski powinny być stosowane po godzinie 19:00 do godziny 4:00 nad ranem. Dlaczego?

Okazuje się, że od wieczora do wczesnego ranka owady mają obniżoną aktywność, więc prawdopodobieństwo zatrucia się szkodliwymi chemikaliami jest znacznie mniejsze, niż miałoby to miejsce w środku dnia. 

Rolnicy, jako specjaliści pracujący w ścisłym związku z naturą, powinni mieć świadomość, że poprzez stosowanie oprysków walczą z wrogiem w postaci m.in. chwastów, lecz przy okazji niszczą również swoich sprzymierzeńców.

Efekty braku rozwagi w tym względzie mogą być opłakane - pszczelarze nie raz rozpaczali już nad śmiercią swoich owadów. A, jak wiadomo, martwe pszczoły oznaczają również ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego ludzi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

warzywa gruntowe

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Czytaj więcej >
kukurydza

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości

Czytaj więcej >
susza rolnicza

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

Czytaj więcej >
pestycydy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych

Czytaj więcej >