RolnikInfo.pl
sklep

unsplash.com / fot. Jordan Christian

Rolnicy oszukani? Znany sklep pod lupą UOKiK, niepokojące doniesienia

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z uwagą przygląda się jednej z popularnych sieci sklepów spożywczych - Kaufland. Istnieją bowiem podejrzenia, że Kaufland wykorzystywał swoją przewagę kontraktową, narażając producentów żywności na straty finansowe.

UOKiK prowadzi obecnie postępowanie przeciwko sieci sklepów Kaufland, badając ewentualne uchybienia prawne, których dopuszczano się wobec dostawców żywności.

UOKiK wszczął postępowanie wobec Kauflandu

Rolnicy niejednokrotnie wskazywali na szereg niesprawiedliwości, których doznają ze strony wielkich sieci sklepów spożywczych - na ich ustach najczęściej pojawia się hasło przewaga kontraktowa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Kaufland Polska Markety podejrzewając, że wykorzystuje ona swoją przewagę wobec rolników. W jaki sposób miałoby dochodzić do takich sytuacji?

UOKiK spostrzegł, że Kaufland ustalał warunki z częścią dostawców żywności po rozpoczęciu roku - w praktyce oznacza to, że aż do momentu podpisania umowy producent dostarczał produkty nie wiedząc, jakie są szczegółowe warunki współpracy i ile w rzeczywistości zarobi.Co gorsza, w umowie, którą mieli otrzymywać niektórzy rolnicy, sieć sklepów Kaufland miała naliczać wsteczne rabaty, co przyczyniało się do nieoczekiwanych strat finansowych producentów żywności.

Kolejne oznaki przewagi kontraktowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że sieć sklepów Kaufland miała pobierać od niektórych producentów żywności rabaty, o których w umowie nie było ani słowa.

W efekcie dostawcy produktów rolno-spożywczych nie mogli mieć nigdy pewności co do swoich zarobków - w pewnym momencie mogło się bowiem okazać, że sklep wyznaczy dodatkowy rabat, który przyczyni się do znacznego zmniejszenia finansów rolników.

Warto dodać, że za nieuczciwe praktyki i wykorzystywanie przewagi kontraktowej sieci handlowe mogą otrzymać karę finansową w wysokości 3 procent rocznego obrotu.

Kaufland Polska Markety nie jest pierwszą siecią, która jest badana przez UOKiK pod kątem wykorzystywania przewagi kontraktowej - podobna sprawa toczyła się przeciwko spółce Jeronimo Martins Polska.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >