RolnikInfo.pl
podatek

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

8 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć kosztami nowego podatku mają być obarczeni producenci, to wzrosty cen środków ochrony roślin odczują przede wszystkim rolnicy. Podatek w wysokości 1% od obrotów ma być przeznaczony na promocję rolnictwa ekologicznego.

Projektowana ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku - dzięki niej do państwowej kieszeni trafi dodatkowe 30 milionów złotych.

Nowy podatek od pestycydów

Środki ochrony roślin są niezwykle kontrowersyjnym tematem w środowisku rolniczym i sposoby ich użycia budzą skrajne emocje.

Dzięki pestycydom rolnicy mogą zabezpieczyć przyszłość swoich upraw, lecz - z drugiej strony - chemiczne preparaty mają negatywny wpływ na lokalny ekosystem.

By wspierać rolnictwo ekologiczne, państwo zaproponowało wprowadzenie nowego podatku od pestycydów. Choć sama opłata ma być nałożona na producentów środków ochrony roślin, to nie ma wątpliwości, że koszty zostaną w praktyce przerzucone na producentów żywności w postaci wyższych cen produktów.

mech

Leśniczy przyłapał ich na gorącym uczynku. Z lasu kradli nietypową rzecz

CZYTAJ DALEJ

Wysokość podatku od pestycydów wyniesie 1% od obrotów, co w skali roku ma przysporzyć 30 milionów złotych w państwowym budżecie.

Sprzeciw środowiska rolniczego

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że zarówno rolnicy indywidualni, jak i organizacje rolnicze nie pałają entuzjazmem na wieść o wprowadzeniu nowego podatku.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o wycofanie projektu ustawy, która będzie godzić w finanse rolników.

Rolnicy zauważają, że proponowane rozwiązanie może wesprzeć rolnictwo ekologiczne, ale stanie się to kosztem rolnictwa tradycyjnego.

Przeciwnicy projektu ustawy wskazują, że wyższe koszty pestycydów przełożą się na jeszcze trudniejszą sytuację finansową wielu - zwłaszcza mniejszych - gospodarstw.

Obecnie projekt ustawy jest w trakcie konsultacji społecznych. Jeśli dokument zostanie zaaprobowany przez rząd, nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >