Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

podatek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Choć kosztami nowego podatku mają być obarczeni producenci, to wzrosty cen środków ochrony roślin odczują przede wszystkim rolnicy. Podatek w wysokości 1% od obrotów ma być przeznaczony na promocję rolnictwa ekologicznego.

Projektowana ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku - dzięki niej do państwowej kieszeni trafi dodatkowe 30 milionów złotych.

Nowy podatek od pestycydów

Środki ochrony roślin są niezwykle kontrowersyjnym tematem w środowisku rolniczym i sposoby ich użycia budzą skrajne emocje.

Dzięki pestycydom rolnicy mogą zabezpieczyć przyszłość swoich upraw, lecz - z drugiej strony - chemiczne preparaty mają negatywny wpływ na lokalny ekosystem.

By wspierać rolnictwo ekologiczne, państwo zaproponowało wprowadzenie nowego podatku od pestycydów. Choć sama opłata ma być nałożona na producentów środków ochrony roślin, to nie ma wątpliwości, że koszty zostaną w praktyce przerzucone na producentów żywności w postaci wyższych cen produktów.

Wysokość podatku od pestycydów wyniesie 1% od obrotów, co w skali roku ma przysporzyć 30 milionów złotych w państwowym budżecie.

Sprzeciw środowiska rolniczego

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że zarówno rolnicy indywidualni, jak i organizacje rolnicze nie pałają entuzjazmem na wieść o wprowadzeniu nowego podatku.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o wycofanie projektu ustawy, która będzie godzić w finanse rolników.

Rolnicy zauważają, że proponowane rozwiązanie może wesprzeć rolnictwo ekologiczne, ale stanie się to kosztem rolnictwa tradycyjnego.

Przeciwnicy projektu ustawy wskazują, że wyższe koszty pestycydów przełożą się na jeszcze trudniejszą sytuację finansową wielu - zwłaszcza mniejszych - gospodarstw.

Obecnie projekt ustawy jest w trakcie konsultacji społecznych. Jeśli dokument zostanie zaaprobowany przez rząd, nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl