RolnikInfo.pl
rząd

Piotr Molecki/East News

Rolniczy handel detaliczny. Rząd przyjął projekt ustawy

31 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W piątek 30 lipca 2021 roku na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się komunikat dotyczący przyjęcia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z prowadzeniem rolniczego handlu detalicznego.

Jak można przeczytać w informacji na stronie rządowej, zmienić się ma wysokość kwoty przychodów wolnych od podatku z opisywanej aktywności gospodarczej - z dotychczasowych 40 tysięcy złotych podniesiona zostanie do 100 tysięcy złotych.

Zmiany ws. rolniczego handlu detalicznego

Z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie pojawiła się propozycja zmiany dotychczasowych ustaw związanych z zasadami rolniczego handlu detalicznego prowadzonego przez rolników.

W piątek 30 lipca 2021 roku na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację o przyjęciu projektu ustawy, który ma zmienić prawo na korzyść rolników.

W komunikacie można przeczytać, że podstawową propozycją dla rolników ma być zmiana poziomu kwoty wolnej od podatku z dochodów uzyskiwanych z handlu detalicznego płodami rolnymi. Zamiast dotychczasowych 40 tysięcy złotych, ma wynieść ona aż 100 tysięcy złotych.

emilia korolczuk

Emilia Korolczuk w podróży. "Tylko 350 km do celu"

CZYTAJ DALEJ

Jak twierdzi rząd, dzięki reformom rolnicy będą mieli również szansę produkowania i sprzedawania produktów rolno-spożywczych na rynku detalicznym w całym kraju prosto do miejsc, które również prowadzą handel detaliczny - czyli m.in. do sklepów, stołówek i lokali gastronomicznych.

Niewykluczone, że politycy partii rządzącej chcą w ten sposób zniwelować niesprawiedliwą przewagę kontraktową, którą nad rolnikami mają pośrednicy sprzedaży produktów rolno-spożywczych.

Sprzedaż detaliczna na cały kraj bez limitów?

Warto podkreślić, że do tej pory rolnicy, którzy prowadzą detaliczny handel produktami rolno-spożywczymi, mogą je sprzedawać tylko na terenie swojego województwa lub powiatów i miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa (i które jednocześnie bezpośrednio sąsiadowały z województwem, w którym rolnik prowadzi swoją produkcję).

W ramach przyjętego projektu zdecydowano na usunięcie górnych limitów żywności sprzedawanej przez rolników konsumentom finalnym w rolniczym handlu detalicznym. Limity obowiązują jednak w przypadku, gdy rolnik decyduje się na sprzedaż nie dla konsumenta finalnego, ale do zakładu, który dalej dostarcza produkty do konsumentów finalnych.

Zgodnie z treścią komunikatu na stronie internetowej Kancelarii Premiera Rady Ministrów, opisywane przepisy mają wejść w życie po notyfikacji projektu na szczeblu unijnym.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Wyrok sądu za śmiecenie w lesie. 33-latek zapłaci 8,5 tys. złotych

  • Politycy dostają podwyżki, ASF szaleje. Kołodziejczak o rządzie: "Mają krew na rękach"

  • Coraz większe zainteresowanie kupnem traktorów. Sprzedaż rośnie

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >