Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Polska staje się borówkową potęgą. Jemy i eksportujemy coraz więcej owoców
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.08.2023 17:08

Polska staje się borówkową potęgą. Jemy i eksportujemy coraz więcej owoców

None
pexels.com @Lum3n, Lukas

Na konferencji w Lublinie, zorganizowanej przez International Blueberry Organization zaprezentowano oficjalne dane dotyczące globalnego rynku borówki amerykańskiej. Jak się okazuje, Polska staje się coraz bardziej znaczącym producentem tych owoców. Liczymy się nie tylko w skali Europejskiej, ale również światowej. Popyt na borówki wyprodukowane w Polsce rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Rośnie popyt na borówki amerykańskie. Zarówno w kraju, jak i za granicą

Na konferencji zorganizowanej w Lublinie w dniach 3-6 lipca 2023 roku, przez International Blueberry Organization (IBO) zaprezentowano zaskakujące dane dotyczące konsumpcji borówek amerykańskich. Jak się okazuje, według oficjalnych statystyk Polak zjada ich więcej, niż Amerykanin. 

W 2022 roku w Polsce, konsumpcja tych owoców wyniosła 1,83 kg/osobę, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych było to zaledwie 1,78 kg/osobę. Natomiast przeciętny Europejczyk zjada 0,60 kg borówek amerykańskich w ciągu roku. Jednak wiele wskazuje na to, że do 2026 roku spożycie borówki w Europie wrośnie do 1 kg/osobę. 

Jesteśmy borówkowym ewenementem na skalę światową

Członek Komitetu Wykonawczego IBO, Court Brazelton, powiedział: “Moim zdaniem to jeden z największych sukcesów ostatniej dekady w branży na całym świecie. Kiedy byłem w Polsce 10 lat temu, tematem numer jeden był eksport. W ciągu dekady wypracowaliście konsumpcję na fenomenalnym poziomie. To jest coś, w czym inne kraje powinny was naśladować i coś, z czego powinniście być dumni.”.

Warto podkreślić, że wzrost krajowego popytu na borówkę amerykańską nie jest jedynym sukcesem polskich producentów tych owoców. Z roku na rok, stajemy się coraz potężniejszym eksporterem, liczącym się zarówno na rynku europejskim, jak i azjatyckim. 

Polska została określona przez światowej klasy specjalistów, jako jeden z najlepiej rozwijających się producentów borówki amerykańskiej. 

Polskie borówki cieszą się dużym zainteresowaniem w Europie

Lipcowy wolumen eksportu borówki amerykańskiej wzrósł niemalże dwukrotnie, porównując wyniki osiągnięte w 2022 roku, do danych z 2023 roku.

W zeszłym roku, w lipcu, wyeksportowaliśmy 57 ton, natomiast w tym roku było to już 106 ton. Ponadto, w zeszłym miesiącu polscy eksporterzy borówek współpracowali z dziewięcioma krajami spoza Unii Europejskiej.

Za ponad 68% zamówień odpowiada Izrael (73 t), a za niemalże 17% (18 t) Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na trzecim miejscu uplasowało się Królestwo Arabii Saudyjskiej (3,8 t), a na czwartym Norwegia (3 t).