Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Spadek pogłowia krów w UE o 1 proc. Powód jest jeden
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 26.05.2023 11:00

Spadek pogłowia krów w UE o 1 proc. Powód jest jeden

krowa
unsplash.com

Według analiz przeprowadzonych w najnowszych Agro Nawigatorze, dalsze spadki cen mleka są bardzo prawdopodobne. Według szacunków przeciętna cena skupu mleka w Polsce w 2023 roku zmniejszy się o 10-15 proc. rok do roku.

Spadki cen mleka nieuniknione

Agro Nawigator z 4 maja 2023 roku przeprowadzony przez Zespół Analiz Sektorowych Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego przyjrzał się sytuacji na rynku rolnym w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie. Jakie prognozy naszkicowano dla rynku mleczarskiego? 

Z dużym prawdopodobieństwem ceny mleka w Polsce i na świecie będą spadały dalej. Jak twierdzą eksperci Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego powodem tego trendu jest zachwianie relacji między ceną skupu mleka a cenami produktów mleczarskich. 

Na obniżanie się cen mleka w skupie z pewnością wpłynie spowolnienie gospodarcze, a także spadek siły nabywczej konsumentów oraz presji kosztów w postaci pasz i nawozów. Tendencję tę niwelować może z kolei prawdopodobny wzrost popytu na rynku chińskim oraz spadek produkcji mleka na terenie Unii Europejskiej. 

Tendencje na rynku mleka od początku 2023 roku

Agro Nawigator wskazuje, że początek 2023 roku rozpoczął się wzrostami produkcji mleka na głównych rynkach, tj. w Unii Europejskiej, Australii, USA i Nowej Zelandii. 

– Wzrost produkcji mleka w UE (+1,4 proc. r/r w 4q22 i +0,9 proc. r/r w sty-lut’23), odbicie dostaw w Nowej Zelandii (+1,3 proc. r/r w 1q23) a także utrzymanie dodatniej dynamiki w USA, mimo zmniejszenia dostaw w Australii, przekładają się na poprawę sytuacji podażowej na światowym rynku mleka – twierdzą autorzy analizy.

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej z kwietnia 2023 roku, produkcja mleka w Unii Europejskiej ma spaść w bieżącym roku o 0,2 proc. Z kolei spadek cen mleka może wpłynąć na obniżenie się pogłowia krów o około 1 proc. 

Eksport nie wzrasta już tak szybko

Według Głównego Urzędu Statystycznego eksport mleczarski w Polsce w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł o 21% rok do roku wobec wzrostu o 49 proc. rok do roku w trzecim kwartale 2022 roku. Co ciekawe, w styczniu i w lutym 2023 roku dynamika eksportu się znacząco zmieniła, wynosząc zaledwie około 9 proc. rok do roku. 

Ekspertci Agro Nawigatora powodów spowolnienia eksportu na polskim rynku mleczarskim upatrują w obniżce cen artykułów mleczarskich przy jednoczesnej stabilizacji wolumenu eksportu.