Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Stan wilgotności gleby może być zagrożony. Wystarczy jeden czynnik, by rolnicy mieli kłopoty
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 21.04.2021 02:00

Stan wilgotności gleby może być zagrożony. Wystarczy jeden czynnik, by rolnicy mieli kłopoty

gleba
unsplash.com / fot. Dylan de Jonge

Jeśli ilość opadów w maju będzie mieściła się w oczekiwanej normie, rolnicy będą mogli mieć pewność, że wilgoć zgromadzona w glebie umożliwi roślinom niezakłócony wzrost. 

Wilgotność gleby po zimie

Bez gleby nie sposób wyobrazić sobie rolnictwa - zarówno tego o profilu roślinnym, jak i zwierzęcym. Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki glebie możliwe jest życie. Nic zatem dziwnego, że jej stan jest kluczowy dla produkcji żywności i urodzaju danego sezonu.

Tegoroczna zima była dla rolników łaskawa - na terenie Polski pojawiła się pokrywa śnieżna, która zalegała od stycznia do lutego. Z jednej strony ochroniła ona zasiewy ozime przed mrozem, a z drugiej strony - zabezpieczyła glebę przed nadmiernym parowaniem.

Efekt? Wczesną wiosną mogliśmy obserwować glebę o odpowiednim poziomie wilgotności, co było (i jest) doskonałą informacją dla rolników. Niestety, po optymistycznych danych z zimy i wczesnej wiosny, pojawiają się również niepokojące dane na temat aktualnie pogarszającej się wilgotności gleby.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Zagrożenia ze strony warunków pogodowych

Zima dała solidną podstawę dla otwarcia sezonu z bardzo dobrą wilgotnością gleby, jednakże od marca wskaźniki zaczęły się w tej kwestii systematycznie pogarszać. Według IMGW w większości miejsc w Polsce sumy opadów w marcu bieżącego roku były niższe od normy wieloletniej.

Warto dodać, że pomimo tego poziom wilgotności gleby utrzymuje się nadal na dość dobrym poziomie ze względu na słabe nasłonecznienie i relatywnie niską temperaturę powietrza w ostatnich tygodniach.

Wchodzimy właśnie w trzecią dekadę kwietnia, rolnicy aktywnie działają na polach - czy poziom wilgotności gleby umożliwi wschodzącym roślinom optymalny wzrost w najbliższym czasie? Trudno na ten temat wyrokować - wszystko bowiem zależy od ilości opadów atmosferycznych w maju.

Jeśli sumy opadów utrzymają się w granicach normy wieloletniej, rolnicy będą mogli mieć pewność, że ich rośliny nie będą cierpiały z powodu niedostatecznej wilgotności gleby. 

Aktualne mapy wilgotności gleby dostępne są na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na dzień 20 kwietnia 2021 roku można zaobserwować, iż najwyższy poziom zawartości wody w ziemi występuje na południu kraju. Nieco niższe wartości odnotowuje się na wybrzeżu oraz we wschodnim pasie Polski.

Warto dodać, że mapa wilgotności gleby prezentowana przez IMGW pozwala na analizowanie wartości na różnych poziomach głębokości - od 0 do 7 centymetrów nawet do prawie 3 metrów.

Poniżej prezentujemy mapę wilgotności gleby w Polsce na dzień 20 kwietnia 2021 roku dostępną na stronie internetowej IMGW:

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: stopsuszy.imgw.pl, sadyogrody.pl

Tagi: Rośliny Wieś