Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > W Sejmie nie było tematu ptasiej grypy. "PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:35

W Sejmie nie było tematu ptasiej grypy. "PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo"

Ptasia grypa - Stefan Krajewski
YouTube/Sejm RP

- Do dnia wczorajszego prawie 6 milionów sztuk drobiu zostało wybitych, dlatego informacja ministra rolnictwa, jak wygląda przygotowanie odpowiednich służb, zabezpieczenie i wsparcie dla rolników jest bardzo potrzebna - przekazał dziś Krajewski. 

Poseł zwrócił także uwagę na sprawę związaną z PZU, które nie chce ubezpieczać rolników. Zdaniem Krajewskiego sytuacja jest bardzo trudna. Wniosek został odrzucony przez marszałek Sejmu, ze względu na to, że nie był to "wniosek formalny". 

- PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo. Odrzucili mój wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację nt. grypy u ptaków - skomentował odrzucenie wniosku Stefan Krajewski za pośrednictwem Twittera. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Konferencje w Żurominie 

Wczoraj w Żurominie odbyły się dwie konferencje prasowe w sprawie dramatycznej sytuacji związanej z ptasią grypą. Podczas pierwszego spotkania przed kamerami o problemie mówili wspominany wyżej poseł Stefan Krajewski, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Jak zaznaczył wicemarszałek Sejmu, zgodnie z wczorajszymi danymi w powiecie żuromińskim stwierdzono 34 ogniska ptasiej grypy i jest podejrzenie 30 kolejnych.

Natomiast podczas drugiego spotkania zebrali się lider AGROunii Michał Kołodziejczak, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, posłowie Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak, oraz samorządowcy, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Ptasia grypa w Polsce 

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w okresie od 1 stycznia do 16 kwietnia bieżącego roku stwierdzono 177 ognisk ptasiej grypy. Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono wirusa, utrzymywano 5 470 860 sztuk ptaków. Najwięcej, bo 65 ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie wielkopolskim, z czego 52 ogniska stwierdzono w powiecie kaliskim (od 5 marca do 9 kwietnia). Jeżeli chodzi o województwo mazowieckie - zaledwie w okresie od 23 marca do 16 kwietnia stwierdzono 33 ogniska w powiecie żuromińskim i 17 w powiecie mławskim.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: YouTube/Sejm RP, Twitter/Stefan Krajewski, Główny Inspektorat Weterynarii

Tagi: Rolnicy Sejm