RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - Stefan Krajewski

YouTube/Sejm RP

W Sejmie nie było tematu ptasiej grypy. "PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo"

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Podczas dzisiejszego, 28 posiedzenia komisji Sejmu poseł Stefan Krajewski zwrócił się z wnioskiem o rozważenie rozszerzenia porządku obrad o informacje na temat ptasiej grypy w Polsce. Niestety, wiosek został odrzucony, tymczasem w Polsce potwierdzonych już jest 177 ognisk ptasiej grypy, a we wszystkich gospodarstwach utrzymywano 5 470 860 sztuk ptaków.

- Do dnia wczorajszego prawie 6 milionów sztuk drobiu zostało wybitych, dlatego informacja ministra rolnictwa, jak wygląda przygotowanie odpowiednich służb, zabezpieczenie i wsparcie dla rolników jest bardzo potrzebna - przekazał dziś Krajewski. 

Poseł zwrócił także uwagę na sprawę związaną z PZU, które nie chce ubezpieczać rolników. Zdaniem Krajewskiego sytuacja jest bardzo trudna. Wniosek został odrzucony przez marszałek Sejmu, ze względu na to, że nie był to "wniosek formalny". 

- PiS po raz kolejny udowodnił, że nie interesuje go polskie rolnictwo. Odrzucili mój wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację nt. grypy u ptaków - skomentował odrzucenie wniosku Stefan Krajewski za pośrednictwem Twittera. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Konferencje w Żurominie 

Wczoraj w Żurominie odbyły się dwie konferencje prasowe w sprawie dramatycznej sytuacji związanej z ptasią grypą. Podczas pierwszego spotkania przed kamerami o problemie mówili wspominany wyżej poseł Stefan Krajewski, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Jak zaznaczył wicemarszałek Sejmu, zgodnie z wczorajszymi danymi w powiecie żuromińskim stwierdzono 34 ogniska ptasiej grypy i jest podejrzenie 30 kolejnych.

Natomiast podczas drugiego spotkania zebrali się lider AGROunii Michał Kołodziejczak, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, posłowie Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak, oraz samorządowcy, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. 

Ptasia grypa w Polsce 

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w okresie od 1 stycznia do 16 kwietnia bieżącego roku stwierdzono 177 ognisk ptasiej grypy. Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono wirusa, utrzymywano 5 470 860 sztuk ptaków. Najwięcej, bo 65 ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie wielkopolskim, z czego 52 ogniska stwierdzono w powiecie kaliskim (od 5 marca do 9 kwietnia). Jeżeli chodzi o województwo mazowieckie - zaledwie w okresie od 23 marca do 16 kwietnia stwierdzono 33 ogniska w powiecie żuromińskim i 17 w powiecie mławskim.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: YouTube/Sejm RP, Twitter/Stefan Krajewski, Główny Inspektorat Weterynarii

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >