Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Dramatyczny trend w rolnictwie. Pogłowie trzody chlewnej coraz mniejsze
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 22.04.2021 02:00

Dramatyczny trend w rolnictwie. Pogłowie trzody chlewnej coraz mniejsze

świnia trzoda chlewna
unsplash.com / fot.Phoenix Han

By ukazać skalę systematycznie topniejącej populacji trzody chlewnej w Polsce, wystarczy dodać, że podobnie złej sytuacji nie było w naszym kraju od siedemdziesięciu lat. 

Dramatyczny spadek pogłowia świń w Polsce

Bez wątpienia można mówić tutaj o trendzie, bo dane wskazują jednoznacznie, iż spadek liczby świń w kraju postępuje od dłuższego czasu.

Na początku kwietnia 2021 roku w naszym kraju było 10,2 milionów sztuk trzody chlewnej. Jest to 9,4% mniej niż w styczniu 2021 roku, a także 11,6% mniej wobec danych z czerwca 2020 roku.

Jak podaje portal agropolska.pl, podobna tendencja zauważalna była w Polsce sześć lat temu, jednakże pogłowie świń nie było aż tak małe, jak ma to miejsce obecnie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

W historii powojennej Polski najmniejszą liczbę świń odnotowano w latach 50. XX wieku, w czasach głębokiego komunizmu. Aktualne dane mogą w tym aspekcie mocno zaskoczyć - liczba świń plasuje się teraz na najniższym poziomie od połowy ubiegłego wieku.

 Mimo tego, że 33% wszystkich stad w Polsce liczy nie więcej niż dziesięć świń, to zauważalna jest również postępująca koncentracja hodowli. W 2020 roku średnia liczba zwierząt w stadzie przekroczyła magiczną liczbę 100 sztuk. 

Trudna sytuacja hodowców trzody chlewnej

Nie trzeba podkreślać, że ogromny wpływ na drastyczny spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce ma nierozwiązany problem afrykańskiego pomoru świń.

Choroba atakuje nagle, jest bardzo zaraźliwa, a w zainfekowanym gospodarstwie wybite muszą być wszystkie zwierzęta tego gatunku. Rolnicy z dnia na dzień tracą wszystkie zwierzęta i zostają z pustymi rękami.

Drugi czynnik jest ściśle związany z wirusem ASF - są nimi wyjątkowo niskie ceny wieprzowiny w skupach. Stawki, jakie oferowane były rolnikom przez długi czas za mięso wieprzowe, w żaden sposób nie gwarantowały godziwego zarobku, czy nawet płynności finansowej. Hodowcy wskazywali, że często muszą dopłacać do biznesu. 

Na dłuższą metę życie w niepewności i strachu o każdy kolejny dzień nie jest możliwe - nic zatem dziwnego, że hodowcy trzody chlewnej decydują się m.in. na zmianę profilu gospodarstwa i porzucają hodowlę trzody chlewnej. Przekształcenia tego typu nie są jednak łatwe i z pewnością narażają rolników na kolejne wydatki. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: ARiMR, agropolska.pl, kalendarzrolnikow.pl