RolnikInfo.pl
świnia trzoda chlewna

unsplash.com / fot.Phoenix Han

Dramatyczny trend w rolnictwie. Pogłowie trzody chlewnej coraz mniejsze

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Hodowla trzody chlewnej staje się najwyraźniej coraz mniej opłacalnym i stabilnym biznesem. Nieciekawe nastroje w branży odzwierciedlają wyniki analizy przeprowadzonej przez firmę Gobarto Hodowca: w ciągu ostatnich trzech miesięcy pogłowie świń w Polsce zmniejszyło się o 9,4%, czyli o ponad milion sztuk.

By ukazać skalę systematycznie topniejącej populacji trzody chlewnej w Polsce, wystarczy dodać, że podobnie złej sytuacji nie było w naszym kraju od siedemdziesięciu lat. 

Dramatyczny spadek pogłowia świń w Polsce

Bez wątpienia można mówić tutaj o trendzie, bo dane wskazują jednoznacznie, iż spadek liczby świń w kraju postępuje od dłuższego czasu.

Na początku kwietnia 2021 roku w naszym kraju było 10,2 milionów sztuk trzody chlewnej. Jest to 9,4% mniej niż w styczniu 2021 roku, a także 11,6% mniej wobec danych z czerwca 2020 roku.

Jak podaje portal agropolska.pl, podobna tendencja zauważalna była w Polsce sześć lat temu, jednakże pogłowie świń nie było aż tak małe, jak ma to miejsce obecnie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

W historii powojennej Polski najmniejszą liczbę świń odnotowano w latach 50. XX wieku, w czasach głębokiego komunizmu. Aktualne dane mogą w tym aspekcie mocno zaskoczyć - liczba świń plasuje się teraz na najniższym poziomie od połowy ubiegłego wieku.

 Mimo tego, że 33% wszystkich stad w Polsce liczy nie więcej niż dziesięć świń, to zauważalna jest również postępująca koncentracja hodowli. W 2020 roku średnia liczba zwierząt w stadzie przekroczyła magiczną liczbę 100 sztuk. 

Trudna sytuacja hodowców trzody chlewnej

Nie trzeba podkreślać, że ogromny wpływ na drastyczny spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce ma nierozwiązany problem afrykańskiego pomoru świń.

Choroba atakuje nagle, jest bardzo zaraźliwa, a w zainfekowanym gospodarstwie wybite muszą być wszystkie zwierzęta tego gatunku. Rolnicy z dnia na dzień tracą wszystkie zwierzęta i zostają z pustymi rękami.

Drugi czynnik jest ściśle związany z wirusem ASF - są nimi wyjątkowo niskie ceny wieprzowiny w skupach. Stawki, jakie oferowane były rolnikom przez długi czas za mięso wieprzowe, w żaden sposób nie gwarantowały godziwego zarobku, czy nawet płynności finansowej. Hodowcy wskazywali, że często muszą dopłacać do biznesu. 

Na dłuższą metę życie w niepewności i strachu o każdy kolejny dzień nie jest możliwe - nic zatem dziwnego, że hodowcy trzody chlewnej decydują się m.in. na zmianę profilu gospodarstwa i porzucają hodowlę trzody chlewnej. Przekształcenia tego typu nie są jednak łatwe i z pewnością narażają rolników na kolejne wydatki. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: ARiMR, agropolska.pl, kalendarzrolnikow.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >