Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Sypnij wokół mrowiska, a unikniesz inwazji latem. Mrówki będą uciekać, gdzie pieprz rośnie
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 05.02.2025 18:28

Sypnij wokół mrowiska, a unikniesz inwazji latem. Mrówki będą uciekać, gdzie pieprz rośnie

Mrówki
Fot. Getty Images/Canva

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, co oznacza powrót aktywności owadów, które mogą zaszkodzić w ogrodach i na uprawach. Jednymi z najbardziej niepozornych są mrówki, które potrafią być bardzo uciążliwe i przynoszące konkretne szkody. Istnieją proste sposoby, które pomogą uniknąć inwazji. Jeden z nich jest zaskakujący!

Mrówki mogą oznaczać kłopoty - ale nie muszą

Mrówki na ogół są pożytecznymi owadami. Poprawiają strukturę gleby poprzez drążenie specyficznych tuneli, dostarczają składników mineralnych takich jak azot, węgiel czy fosfor oraz „sprzątają” zaanektowany teren z wszelkich resztek roślinnych i zwierzęcych. Oprócz tego przyczyniają się do utrzymywania równowagi w przyrodzie — roznoszą nasionka i spulchniają glebę. 

Mrówki
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Niestety, występowanie mrówek w dużych skupiskach w ogrodach może stać się poważnym problemem. Czasami negatywne skutki bytowania tych owadów mogą przeważyć korzyści, jakie powodują. Jakie szkody mogą poczynić mrówki, i jak zapobiec ich inwazji?

Wyciek amoniaku w zakładzie mleczarskim. Cały obiekt pilnie ewakuowany Niepokojące wieści od GIW odnośnie ognisk ASF. Dwa województwa na czerwono

Obecność mrówek w ogrodzie może mieć duże konsekwencje

Warto wiedzieć, że mrówki wchodzą w symbiozę z innymi szkodnikami — mszycami, które w zamian za słodką wydalinę — spadź, otrzymują od mrówek troskliwą opiekę i ochronę przed drapieżnikami. Mrówki mogą także uszkadzać drzewa, a nawet drewniane elementy budynków, budując w nich swoje gniazda. Potrafią zbudować mrowisko nawet pod kostką brukową, wynosząc spod niej cały piasek. Uszkodzona kostka przestaje być stabilna.

Duże gniazdo, które liczy tysiące osobników, nie pozostanie bez wpływu na wykorzystane przez owady drewno. Mrówki intensywnie rozmnażają się i składają jaja, bardzo szybko powiększa się ich liczba. Mogą też uszkadzać pąki kwiatów, podczas poszukiwania odżywczego nektaru. Duże kolonie mrówek niszczą rośliny, i zanieczyszczają żywność. Czasem mrówki uszkadzają owoce, mogą je wygryzać i żerować w środku. Przez uszkodzenia utrudniają rozwój roślin, odkrywają ich korzenie, bulwy i kłącza. Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu mrówek? Jest na to kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów.

Zobacz też: Ucierpiało ok. 10 tys. rolników. KRUS opublikował przerażające dane

Dzięki temu problem z mrówkami zniknie na dobre

Jednym z najprostszych, a jednocześnie skutecznych sposobów jest użycie przypraw, takich jak chili czy cynamon. Intensywne zapachy odstraszają mrówki, dzięki czemu szybko opuszczają miejsca, w których nie chcemy, żeby zamieszkały. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy poprzez użycie czosnku. Należy zblendować co najmniej 10 ząbków z dwoma szklankami wrzątku. Taką miksturę wlewamy wprost do mrowiska. 

Mrówki
Fot. East News

Sprzymierzeńcem w walce z mrówkami jest też soda oczyszczona. Rozsypana w miejscach ich występowania, działa jak bariera dla tych owadów — również odstrasza je specyficzny zapach. Dla lepszego efektu można ją połączyć z proszkiem do pieczenia. Te metody należą do naturalnych sposobów, które nie zagrażają życiu owadów, a jedynie zniechęcają je do bytowania. Regularne koszenie trawnika oraz usuwanie resztek organicznych (szczególnie ze słodkich owoców, takich jak banan), również pomaga w kontrolowaniu populacji mrówek.

Jeżeli naturalne metody nie dadzą satysfakcjonujących wyników, można sięgnąć po specjalistyczne preparaty, dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto zwrócić uwagę na to, jaki środek wybieramy, dobrze skorzystać z tych, które nie są szkodliwe dla innych organizmów żyjących w ogrodzie.