Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ucierpiało ok. 10 tys. rolników. KRUS opublikował przerażające dane
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 04.02.2025 13:13

Ucierpiało ok. 10 tys. rolników. KRUS opublikował przerażające dane

KRUS
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) opublikowała przerażające dane, w których ujawniła smutne wieści o rolnikach w Polsce. To niewątpliwie bardzo istotna dla gospodarki grupa, a przekazane dla ogółu wiadomości mogą sprawić, że wiele osób będzie zaskoczonych informacjami odnośnie ich codziennej pracy i obowiązków.

Rolnicy w Polsce

Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, jak ważne dla krajowej gospodarki jest w Polsce rolnictwo. W niektórych dziedzinach zajmujemy miejsce lidera nie tylko w Europie, ale i świecie. Kluczowe role odgrywa uprawa zbóż, roślin przemysłowych i ziemniaków, a także owoców. Nie można zapominać także o gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą. 

Różnice klimatyczne, glebowe i naleciałości z przeszłości w Polsce mają wpływ na to, że tutejsze rolnictwo mocno charakteryzuje regionalizacja. Ta grupa przedsiębiorców musi się liczyć również z ciągłymi zmianami, choćby klimatycznymi, które są nieuniknione. 

Trudu w ich codziennej pracy jest znacznie więcej. Tylko potwierdzają to dane opublikowane przez KRUS.

Tyle emerytury z KRUS dostaje najstarszy rolnik w Polsce. Kwota może zaskakiwać "Boimy się tego, co będzie". Rolnicy drżą o swoje plony, niewiele trzeba do dramatu

KRUS opublikował wstrząsające dane

Rolnictwo wciąż jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów. Wypadki, w tym te śmiertelne, nadal są powszechne, a ryzyko można zmniejszyć jedynie poprzez zwiększoną edukację i poprawę warunków pracy na wsi. Sposobem na ograniczenie liczby wypadków może okazać się zwiększenie liczby skutecznych działań prewencyjnych, takich jak szkolenia BHP oraz inwestycje w nowoczesne technologie, które poprawią bezpieczeństwo w pracy rolników.

Przede wszystkim warto jednak pamiętać o szczególnej ostrożność przy obsłudze maszyn rolniczych oraz podczas kontaktu ze zwierzętami, które mogą stanowić zagrożenie. 

ciągnik
fot. pixabay/JillWellington

W minionym roku zgłoszono 9 930 wypadków, co oznacza spadek o 7,3% w porównaniu do roku 2023. Z tego aż 9 378 dotyczyło wypadków przy pracy. Najwięcej poszkodowanych to osoby, które doznały upadków (4 087 osób), co stanowiło 52,2% wszystkich wypadków.

Drugą grupą były osoby poszkodowane przez zwierzęta (940), a na trzecim miejscu znalazły się wypadki związane z maszynami (817).

Śmiertelne wypadki w rolnictwie. Alarmujące dane

Jak wynika z danych przedstawionych przez KRUS, w 2024 roku odnotowano 38 wypadków śmiertelnych w rolnictwie, co daje wskaźnik 3,8 na 100 000 ubezpieczonych. To nieco mniej niż w poprzednim roku.

Największa wypadkowość wystąpiła w województwach kujawsko-pomorskim (10,7), podlaskim (9,9) oraz wielkopolskim (9,1). Z kolei najniższą wypadkowość zanotowano w woj. śląskim (3,9) i opolskim (4,3).

Zwiększenie świadomości i odpowiedzialności wśród rolników może znacząco wpłynąć na redukcję wypadków i poprawę bezpieczeństwa w tym sektorze.