Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Takie truskawki omijaj z daleka. Są zagrożeniem dla zdrowia
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 16.05.2024 10:55

Takie truskawki omijaj z daleka. Są zagrożeniem dla zdrowia

czerwone truskawki
fot.ilustracyjna Pixabay/szjeno09190

Niewątpliwie truskawki są najmocniej wyczekiwanymi owocami w maju. Kiedy tylko pojawią się na polskich targach, nie można przejść obok nich obojętnie. Niestety, w tych czerwonych bombach witaminowych kryją się niebezpieczne dla zdrowia zagrożenia. Jednym z nich jest szara pleśń, która pojawia się na owocach miękkich. Zjedzenie takiego owocu prowadzi do konsekwencji zdrowotnych.

Unikaj takich truskawek

Truskawki szturmem weszły do sprzedaży w maju. Na straganach i w sklepach z racji tego, że rozpoczął się sezon, pojawiły się również te z polskich upraw. Bogactwo tych owoców sprawia, że kupujemy je często w nadmiarze i zanim je zdążymy zjeść, pojawia się na nich paskudnie wyglądająca pleśń. 

Chemiczka znana szerszemu gronu jako "Mama Chemik", przestrzegała przed zagrożeniem jakie niesie dla organizmu zjedzenie spleśniałych truskawek. 

Kiedy odkrajasz spleśniały kawałek owocu lub zdejmujesz pleśń z powierzchni dżemu, a potem jesz resztę, popełniasz wielki błąd. Pleśń to grzyby, które niewidzialne dla naszych oczu zarodniki rozprzestrzeniły się na pewno po całym owocu. Te grzyby produkują niebezpieczne substancje, mykotoksyny, które mogą być (...) przyczyną zatrucia" - ostrzega Sylwia Panek, blogerka i chemiczka.

Wypadek w powiecie bocheńskim. Maszyna wciągnęła rękę kobiety

Czym grozi zjedzenie truskawki pokrytej pleśnią?

Szara pleśń atakuje owoce, które mają w sobie dużą zawartość wody. Stąd najczęściej pojawia się na owocach miękkich typu truskawki, maliny czy borówki. Odkrajanie nie wystarczy, by owoc nadawał się do dalszego spożycia. 

My, jako konsumenci powinniśmy zwracać większą uwagę przy zakupach. Jeśli na straganie zobaczymy, że sprzedawca ukradkiem wyciąga spleśniały owoc z pojemnika, to miejmy na uwadze to, że reszta owoców jest już zarażona. Pleśń na innych jest niewidoczna dla oka. 

Spożycie owocu pokrytego niewidoczną pleśnią może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, reakcji alergicznych czy nawet do uszkodzenia wątroby i nerek. Najgorsze jest jednak wysokie ryzyko wystapienia nowotworów.

Bądźmy świadomymi konsumentami

Przy zakupach truskawek oraz innych owoców sezonowych pamiętajmy o tych zasadach. Przede wszystkim owoce powinny być suche, zdrowe i niepogniecione. To da nam gwarancję, że owoc nie został zaatakowany szarą pleśnią. 

Drugim ważnym aspektem jest czas pojawienia się owoców. Najlepiej kupować w pełni sezonu, kiedy ulubione truskawki dojrzewają w swoim czasie. Truskawki z importu już na drugi dzień stają się twarde i bez smaku.

Trzecim istotnym czynnikiem jest prawidłowe przechowywanie truskawek. Owoce najpierw grupujemy na zdrowe i obite, a następnie nieumyte układamy na talerzyku. Myjemy dopiero przed zjedzeniem. 

Maksymalny czas przechowywania truskawek w chłodnym miejscu to dwie doby. Szypułki urywamy dopiero po myciu owoców, w ten sposób wchłoną mniejszą ilość wody.